Wmurowanie kamienia węgielnego
24-IX-2000


W piękną niedzielę w dniu 24 września 2000 przywieziony przez pielgrzymów z Watykanu kamień węgielny wzięty z grobu św. Piotra Apostoła został uroczyście wmurowany w ścianę frontową budowanego kościoła Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie.

Na surowych schodach urządzono ołtarz, przy którym odprawiono uroczystą Mszę świętą, której przewodniczył biskup pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej Tadeusz Zawistowski. Uroczystość zgromadziła wielką rzeszę wiernych parafii Kolno, wszystkich zaangażowanych w budowę nowego kościoła oraz licznych gości: księży z kurii i okolicznych parafii, naszych parlamentarzystów i władze samorządowe. Nad ołtarzem zawisł napis: Na chwałę Boga i zbawienie ludzi.

W czasie nabożeństwa wszyscy dostojnicy duchowni i świeccy podpisali akt wmurowania, który włożono do metalowej tulei a następnie razem z kamieniem węgielnym wmurowano po prawej stronie głównego wejścia do świątyni. Czynności wmurowania dokonali biskup Tadeusz Zawistowski i budowniczy kościoła ks. prałat Jan Lucjan Grajewski. W ten sposób nowy kolneński kościół został powiązany matką wszystkich kościołów katedrą św. Piotra w Rzymie.

Akt wmurowania

Kamień z Watykanu jest umieszczony za szybką, aby widoczna była pieczęć, certyfikat i podpis odpowiedzialnych urzędników Stolicy Apostolskiej. Nad okienkiem zawieszono tabliczkę informacyjną upamiętniającą akt wmurowania.