OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

18 lutego 2017 – I niedziela Wielkiego Postu

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu Kościół przypomina nam prawdę, że każdy z nas jest kuszony. Pan Jezus także nie był w swoim ziemskim życiu wolny od pokus. Pokazał nam jednak, jak należy z nimi walczyć.

Wzbudźmy w sobie wielkie pragnienie owocnego i dobrego przeżycia tego czasu. Taką okazją są różne umartwienia czy wyrzeczenia bądź też dobre postanowienia. Warto to duchowe ćwiczenie podjąć. Dobrze by było również znaleźć czas na wartościową lekturę, pomagającą nam w pogłębieniu naszej wiary, na czytanie i medytację Słowa Bożego.

Zachęcamy w tym czasie do udziału w nabożeństwach wielkopostnych: w piątki w naszym kościele Droga Krzyżowa dla dzieci o godzinie 1630, dla dorosłych i młodzieży o godzinie 1730. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godzinie 1730.

Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami; stan łaski uświęcającej, przystąpienie tego dnia do Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego oraz wyzbycie się przywiązania do grzechy nawet lekkiego. Odpust możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych.

W tym czasie pokuty zachęcamy również wszystkich do osobistych umartwień, postanowień i aktów miłosierdzia. Pieniądze zaoszczędzone przez nas dzięki wielkopostnym umartwieniom i wyrzeczeniom możemy ofiarować, jako naszą wielkopostną jałmużnę osobom potrzebującym. Możemy składać swój wielkopostny dar serca do skarbonki „Jałmużna Wielkopostna” stojącej przy ołtarzu. Możemy zakupić już paschaliki wielkanocne.

Wraz ze Środą Popielcową rozpoczął się także czas tzw. Komunii świętej wielkanocnej, który potrwa aż do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Przypominamy o przykazaniu kościelnym mówiącym o powinności skorzystania raz w roku z sakramentu pojednania i przyjęcia Komunii świętej w okresie wielkanocnym. Codziennie przed i podczas Mszy Świętej jest możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej.

Zapraszamy do wspólnego uwielbiania Pana Boga z udziałem Ruchu Gloriosa Trinita. Obecnie wspólnotowa Eucharystia i Adoracja ma miejsce w każdy poniedziałek o godzinie 1800.

W najbliższy wtorek po Mszy świętej wieczornej spotkanie młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania.

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej zaprasza w imieniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na tegoroczną debatę walentynkową - „Sex przed ślubem: bomba czy niewypał?” Debata odbędzie się 19 lutego (poniedziałek) o godzinie 1900 w auli Szkół Katolickich w Łomży przy ul. Sadowej 12a. Wśród prelegentów wystąpią: ks. dr Michał Cherubin - teolog moralista, dr Anna Czyżkowska - psycholog, dr Michał Zembrzuski - filozof. Świadectwo czystej miłości złożą Zuzanna i Łukasz, którzy od dwóch lat noszą obrączkę czystości bł. Karoliny jako znak pięknej, czystej miłości. Debatę poprowadzi dziennikarka radiowa Dorota Sokołowska.

Zgodnie z obowiązującym prawem podatnicy mogą przekazać 1% swojego podatku dochodowego za rok 2017 na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Na terenie Diecezji Łomżyńskiej kościelną organizacją pożytku publicznego jest „CARITAS BLIŹNIM” wspierająca działalność statutową Caritas Diecezji Łomżyńskiej.  Dyrektor Caritas zwraca się z prośbą o przekazanie 1% podatku dochodowego na „CARITAS BLIŹNIM”. Otrzymane środki przeznaczone będą na dożywianie ubogich, leczenie chorych, wakacyjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży oraz opiekę nad bezdomnymi. Informacja o nr KRS „CARITAS BLIŹNIM” znajduje się na plakatach, w Głosie Katolickim na obrazkach kolędowych i na stronie internetowej Caritas Diecezji Łomżyńskiej.

Prosimy osoby zainteresowane o odbiór żywności w Parafialnym Punkcie Caritas w najbliższym tygodniu.

Przyszła II Niedziela Wielkiego Postu, tradycyjnie jest obchodzona, jako Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Aby wspomóc misjonarzy, podejmujemy modlitwę, post i składamy ofiary materialne. W przyszłą niedzielę po Mszach Świętych ofiarą do puszek będziemy mogli materialnie wesprzeć dzieło misyjne Kościoła.

Dziękujemy wszystkim za modlitwę i składane ofiary na potrzeby naszej parafii.

Zapraszamy do pomocy w sprzątaniu kościoła w najbliższą sobotę na godzinę 1200, mieszkańców bloku przy ulicy Sikorskiego 3b.

W minionym tygodniu przez chrzest święty został włączony do wspólnoty Kościoła w naszej parafii:
Wiktor Grabowski
 – niech zawsze będzie blisko Pana Jezusa.

W czasie Mszy św. kończącej Światowe Dni Młodzieży na Campus Misericordiae w Krakowie – 31 lipca 2016 r., Ojciec Święty Franciszek ogłosił, że kolejne ŚDM odbędą się w Panamie, w 2019 r. Z biegiem czasu ustalono, że podobnie jak to miało miejsce dotychczas, ŚDM w Panamie będą składać się z etapu diecezjalnego (16-21 stycznia 2019 r.) oraz z wydarzeń centralnych (22-27 stycznia 2019 r.) i przebiegać pod hasłem: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”.

Diecezja Łomżyńska, Archidiecezja Białostocka i Diecezja Drohiczyńska, organizują wspólny wyjazd do Panamy. To znaczy, że uczestnicy z tych trzech diecezji będą stanowić jedną grupę metropolitalną, która razem uda się na ŚDM. Całkowity, szacowany koszt udziału w 34 ŚDM – Panama 2019 wynosi ok. 8000 zł. Do tej sumy należy doliczyć jeszcze kieszonkowe w dolarach amerykańskich. Termin zgłoszeń na wyjazd do Panamy jest bardzo krótki! Należy zgłosić się do dnia 1 marca 2018 r., wpłacając jednocześnie zaliczkę w wysokości 3000 zł. Więcej informacji i możliwość dokonywania zgłoszeń pod numerem telefonu 501015086 oraz na e-mail: jczap@interia.pl.