OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

24 maja 2020 – Wniebowstąpienie Pańskie

Dziś obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Chrystus Pan, zanim opuścił ziemię, powiedział do Apostołów: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12,32). Tłumaczył im, że Jego odejście jest potrzebne, aby mógł zesłać Ducha Pocieszyciela. Po złożonej z samego siebie Ofierze Nowego i Wiecznego Przymierza wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami i przygotować nam miejsce.

Dnia 24 maja obchodzimy liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Maryja po wniebowstąpieniu Chrystusa z Apostołami trwała na modlitwie w oczekiwaniu na Ducha Pocieszyciela. Dlatego właśnie do Niej Kościół uciekał się od początku we wszystkich potrzebach i troskach. I dziś wierzymy, że Maryja jest Szafarką Bożych łask i dba o swoje dzieci.

Z inicjatywy papieża Benedykta XVI dzisiaj modlimy się też za Kościół w Chinach. W 2007 roku Benedykt XVI wydał list apostolski, w którym napisał, że 24 maja ma być poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w tym kraju. Często zapominamy, że w wielu miejscach na świecie Kościół jest prześladowany, że za wiarę w Chrystusa wielu chrześcijan cierpi, a nawet oddaje życie. Ofiarujmy dar modlitwy i codziennej pamięci o prześladowanych braciach w wierze; prośmy Pana Boga, aby i oni mogli cieszyć się paschalną radością Chrystusowego Kościoła.

We wtorek, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Podczas Eucharystii przez wstawiennictwo Najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym życiu.

W czwartek, 28 maja, przypada 39 rocznica śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Pamiętajmy, że Prymas Polski oddał nasz naród w macierzyńską niewolę Maryi. Oczekując na beatyfikację starajmy się wypełniać jego testament.

W przyszłą niedzielę, 31 maja, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tzw. Zielone Świątki. Warto też pamiętać, że 7 czerwca kończy się okres Wielkanocy i że to ostatni moment, aby wypełnić przykazanie kościelne nakazujące spowiedź i Komunię św. wielkanocną. Do tej uroczystości przygotowujemy się poprzez specjalną nowennę. Włączmy się do tej modlitwy podczas liturgii w naszym kościele lub prywatnie odmawiajmy ją w domu. W dni powszednie księża będą spowiadać na pół godziny przed każdą Mszą.

Pomimo tego, że nadal obowiązuje dyspensa od niedzielnej Eucharystii, i możemy korzystać z transmisji Mszy na stronach internetowych czy telewizyjnych i radiowych, to jednak wiemy, że to nie to samo, co uczestnictwo osobiste w świątyni. Zapraszamy do osobistego uczestnictwa w Mszach św. niedzielnych i w codziennych Mszach świętych porannych i wieczornych, tym bardziej, że do Sakramentu Pokuty nie możemy przystąpić inaczej jak osobiście przy kratkach konfesjonału. Pamiętajmy przy tym o zachowaniu przepisów sanitarnych.

Od dziewięciu tygodni trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, ale nie wszystkie jednak godziny w ciągu tygodnia są zajęte przez osoby, które regularnie i na stałe przychodzą na adorację. Zapraszamy więc i zachęcamy członków i członkinie Kół Żywego Różańca, oraz innych Wspólnot działających przy naszej parafii, ale również i przy parafii św. Anny, do podjęcia tej pięknej modlitwy uwielbienia Jezusa poprzez adorację. Kontakt do koordynatorek adoracji jest podany na ulotkach, które rozdawaliśmy podczas kolędy. Mirosława 606315381 i Maria 608523780.

Pamiętajmy, że nadal, podczas Mszy świętej i nabożeństw, ilość wiernych w świątyni z nie może przekraczać 1 osoby na 10 m2. Zachowajmy bezpieczną odległości od siebie, a maseczki zdejmujemy tylko na przyjęcie Komunii Świętej.

Przypominamy, aby zamówione intencje Mszalne opłacać na dwa tygodnie przed terminem Mszy.

Zapraszamy do pomocy w sprzątaniu kościoła w najbliższą sobotę na godzinę 1000 mieszkańców z pierwszej połowy bloku z ul. Sikorskiego 5.

Dziękujemy wszystkim za modlitwy i ofiary składane na potrzeby naszej parafii.

W minionym tygodniu przez sakrament chrztu świętego w naszej parafii, została włączona do wspólnoty Kościoła:
Lena Malinowska
 – niech zawsze będzie blisko Pana Jezusa.

W tym tygodniu patronują nam:
26-V – św. Filip Nereusz (1515-1595), wychowawca młodzieży i opiekun ludzi chorych, którym poświęcił się bez reszty.
29-V – św. Urszula Ledóchowska (1865-1939), założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwanych urszulankami szarymi, wielka wychowawczyni i opiekunka dzieci i młodzieży.