Aktualne wydarzenia w parafii

Rozpoczynamy Wielki Post

14.02.2018

Nawróćcie się do mnie całym swym sercem, przez post i płacz, i lament. Rozdzierajcie jednak wasze serca, a nie szaty! Nawróćcie się do Pana Boga waszego! On bowiem jest łaskawy, miłosierny, nieskory do gniewu i wielki w łaskawości, a lituje się na widok niedoli.

Zmiłuj się, Panie, bo jesteśmy grzeszni.

Zmiłuj się nade mną, Boże, w łaskawości swojej,
w ogromie swej litości zgładź moją nieprawość.
Obmyj mnie zupełnie z mojej winy
i oczyść mnie z grzechu mojego.

Stwórz, o Boże, we mnie serce czyste
i odnów we mnie moc ducha.
Nie odrzucaj mnie od swego oblicza
i nie odbieraj mi świętego ducha swego.

Adoracja Gloriosa Trinita

2018-01-22

Po raz kolejny gości w Polsce założyciel Katolickiego Ruchu Ewangelizacyjnego Gloriosa Trinita ks. Andrzej Święciński, który na co dzień pracuje w Mediolanie. Odwiedzając kolejne wspólnoty przybył także do Kolna. Tutaj wspólnie z naszymi kapłanami sprawował wieczorną Eucharystię a następnie poprowadził adorację Najświętszego Sakramentu. W czasie adoracji z niezwykła i właściwą dla siebie charyzmą poprowadził modlitwę i wygłosił porywającą katechezę. W końcowej fazie służył ciężko chorym modlitwą wstawienniczą, w czasie której wielu doznało spoczynku w Duchu Świętym. Na tę niecodzienną modlitwę nasz kościół zapełnił się nie tylko wiernymi z naszej parafii i miasta - przybyło także wielu ludzi z okolicznych wspólnot GT a nawet spora delegacja z Giżycka. Muzycznie wspierał naszą wspólnotę zespół z Łomży.

Po adoracji tradycyjnie miała miejsce agapa, gdzie przy kawie, kanapkach i smakołykach prowadzono przyjacielskie rozmowy, wymieniano serdeczności oraz informacje. Wszyscy oczywiście cisnęli się do ks. Andrzeja, który nikomu nie odmówił ciepłego słowa, życzliwego wsparcia, uśmiechu i błogosławieństwa.

Bogu niech będą dzięki za ten wielki powiew Ducha Świętego, który stał się udziałem wielu uczestników adoracji.

Nauczyciele z biskupem

17.01.2018

W ostatnią środę gościliśmy w naszej parafii biskupa Tadeusza Bronakowskiego. Celem wizyty było doroczne spotkanie z nauczycielami, wychowawcami i katechetami dekanatu kolneńskiego. Najpierw była wspólna Eucharystia, którą w towarzystwie przybyłych księży i naszego proboszcza celebrował dostojny gość. W wygłoszonej homilii ks. biskup położył nacisk na kwestię wolności zarówno tej zewnętrznej, jak i wewnętrznej, podkreślając szczególne znaczenie osobistego przykładu i postawy nauczyciela. Po Mszy św. odbyło się w sali parafialnej spotkanie gości z kadrą pedagogiczną. Oprócz życzeń, wystąpienia ks. biskupa w temacie trzeźwości narodu , wspólnego śpiewania kolęd i słodkiego poczęstunku nie zabrakło serdecznych rozmów na tematy - a jakże - oświatowe. Na spotkanie przybyło zaledwie dwadzieścia kilkoro pedagogów. Tyle mniej więcej kadry liczy jedna średniej wielkości szkoła, a w samym Kolnie jest pięć dużych placówek. Wygląda więc na to, że większość nie czuje potrzeby przyznawania się do Pana Boga, Kościoła i swojego środowiska. A jak trwoga to do kogo?

Koncert kolęd PSM

14.01.2018

Zgodnie z utartą i już wieloletnią tradycją w połowie stycznia z koncertem kolęd i pastorałek wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Kolnie. Mali artyści wystąpili pod kierunkiem p. Anny Nadolnej, która również prowadziła konferansjerkę. Najpierw kilka kolęd wykonał chórek dziewczęcy a potem do głosu doszli instrumentaliści. Dominowała gitara i klarnet, ale był też jeden akordeonista. Koncertowi przysłuchiwała się liczna publiczność, a w pierwszych rzędach oczywiście podekscytowani i dumni rodzice. Każde wykonanie zebrało gromkie brawa i aplauzy. Na koniec wszyscy wspólnie przy akompaniamencie instrumentów odśpiewali kolędę "Wśród nocnej ciszy" a ks. proboszcz serdecznie podziękował za to piękne wydarzenie.

Odnowienie figur w prezbiterium

I-2018

Mało kto chyba już pamięta, że płaskorzeźby w prezbiterium przedstawiające Chrystusa Króla Wszechświata oraz personifikacje Ducha Świętego i czterech ewangelistów były kiedyś śnieżnobiałe. Upływ czasu a szczególnie pamiętny pożar kilka lat temu zrobiły swoje - figury stały się szarobure. W kontekście zbliżającej się konsekracji naszego kościoła niezbędne więc stało się ich odnowienie. Przez prawie cały tydzień artysta p. Józef Krasnodębski ze swoim pomocnikiem wykonywali prace renowacyjne. Figury zostały oczyszczone i na nowo pozłocone. Znowu jak dawniej są czyste i śnieżnobiałe. I niech tak zostanie na zawsze.

Spotkanie opłatkowe GT

10.01.2018

Wprawdzie święta już dość dawno minęły, ale ciągle jeszcze odbywają się świąteczne i opłatkowe spotkania. Tradycyjnie na spotkaniu ruchu Gloriosa Trinita gościem specjalnym miał być biskup Tadeusz Bronakowski, ale się rozchorował i rolę gospodarza pełnił ks. Jacek Czaplicki. Tegoroczne spotkanie odbyło się w parafii Krzyża Świętego w Łomży, gdzie pod kierunkiem ks. Grzegorza Chełstowskiego działa silna wspólnota GT. Oczywiście najpierw była wspólna Eucharystia, której przewodniczył ks. Jacek i on też skierował do zebranych Słowo Boże. W pięknym nowym kościele ochoczo rozbrzmiewały kolędy a ołtarz usytuowany pod dachem stajenki otaczało grono kapłanów. Po wspólnej modlitwie wszyscy złożyli sobie życzenia i podzielili się opłatkiem. Na ten czas zdążył dojechać nasz opiekun ks. Adam Krawczyk, więc nasza radość była tym większa. Gorącym uściskom i szczerym, braterskim życzeniom nie było końca. Następnie miejscowa wspólnota zaprosiła wszystkich na agapę w pobliskim Centrum Katolickim, gdzie na stole dla gości czekał obfity i różnorodny poczęstunek. Przy tej okazji - jak zawsze - spotykają się starzy i nowi przyjaciele by toczyć ze sobą długie rozmowy i cieszyć się nawzajem w duchu wspólnoty.

Orszak Trzech Króli

6.01.2018

Objawienie Pańskie to zbawcze spotkanie Wcielonego Syna Bożego z wszystkimi ludami ziemi, których symbolem są Trzej Mędrcy. Stając przed Dzieciątkiem Jezus, w którym rozpoznają oczekiwanego mesjańskiego Króla, mędrcy padają na twarze przejęci czcią, po czym składają symboliczne dary: złoto, kadzidło i mirrę.

Podobnie jak oni, każdy z nas zostaje dziś wezwany, aby wobec Wcielonego Słowa ponowić swój akt wiary, składając w darze nie tyle dobra materialne, co raczej samego siebie jako ofiarę świętą i oczekiwaną. Właśnie dzięki tej ofierze z siebie chrześcijanin staje się znakiem nowego człowieczeństwa odkupionego przez Chrystusa i świadkiem tajemnicy Bożej miłości.

W tym roku po raz kolejny manifestowaliśmy publicznie nasze przywiązanie do Chrystusa i tradycji objawienia uczestnicząc w Orszaku Trzech Króli. Po uroczystej Eucharystii w kościele św. Anny przeszliśmy tłumnie za nimi zdobni w korony przez całe miasto śpiewając kolędy aż do kościoła Chrystusa Króla. Dzięki zaangażowaniu władz miasta oraz Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu uczestnicy orszaku wyposażeni byli nie tylko w korony, ale także w śpiewniki i oczywiście powiewały na czele piękne kolorowe flagi. Na miejscu w nowym kościele jeszcze wysłuchaliśmy koncertu kolęd w wykonaniu scholi dziecięcej pod kierunkiem p. Anny i Pawła Podeszwików. Pogoda była wyjątkowo łaskawa - jasny i ciepły prawie wiosenny dzień - nastroje wśród uczestników wyśmienite, także należy uznać nasz kolneński orszak za bardzo udany. I tak powinno być - tak nam dopomóż Bóg!

Nowy Rok z biskupem

1.01.2018

Tradycji stało się zadość! Bo przecież od wielu lat w okresie świąt Bożego Narodzenia - czy to w drugi dzień świąt, czy na Nowy Rok - odwiedzał nas biskup Tadeusz Bronakowski. Mieliśmy więc znowu okazję i satysfakcję wspólnie z naszym pasterzem rozpoczynać kolejny rok życia parafii i każdego z nas. Dostojny gość sprawował oczywiście Eucharystię i wygłosił do nas Słowo Boże. W homilii biskup Tadeusz zarysował całą gamę wyzwań i trudności jakie stoją przed Kościołem, przed naszą ojczyzną i przed każdym wierzącym. Zachęcał jednocześnie, aby tym bardziej iść za głosem Chrystusa drogą wiary, nadziei i miłości, by pozostać wiernym nauczaniu Kościoła w jedności z Ojcem Świętym i umacniać nasze wspólnoty parafialne. Wdzięczni za pasterską posługę i nauczanie prośmy Boga Wszechmogącego, aby na ten nowy czas błogosławił obficie nam wszystkim, naszej ojczyźnie i całemu Kościołowi powszechnemu.

Zakończenie starego roku

31.12.2017

Przemija postać tego świata. Za nami kolejny rok. W ostatni dzień starego roku pochłaniają ludzi przygotowania do balów i zabaw. Jednak wielu z nas znalazło czas, by przyjść do świątyni i we wspólnocie wiernych razem z kapłanami uczestniczyć w Eucharystii. Było to nabożeństwo żałobne za wszystkich zmarłych w mijającym roku z naszej parafii. Lampki pamięci na krzyżu to symbol naszej łączności z tymi zmarłymi. Jednocześnie było to nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne. Dziękowaliśmy Bogu za wszelkie dobro jakim nas obdarzył, przepraszaliśmy za nasze słabości, grzechy i zaniedbania jakich nam przecież nie brakowało, prosiliśmy też Pana o łaski na nowy czas, który się przed nami otwiera.

Święta z Mikołajem

26.12.2017

Jak to zwykle w minionych latach bywało, odwiedził nas w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia święty Mikołaj. Były poważne obawy, czy aby dojedzie, bo to ani mrozu, ani śniegu przecież nie ma. Jednak dojechał! Zaraz po Mszy świętej pojawił się w kościele zapowiadany od dawna i gorąco przyzywany przez najmłodszych. Wszystkie dzieci razem z rodzicami zaraz otoczyły go ciasnym kręgiem oczekując smakołyków. A Mikołaj - jak to Mikołaj - najpierw dzieci przepytał, czy były grzeczne, posłuszne itd. Potem zaczął marudzić, więc i kolędę dzieci musiały zaśpiewać. Ale smakołyków nie żałował, każdemu się dostało. Na koniec kto tylko chciał - już za darmo - mógł sobie z Mikołajem fotkę pstryknąć, na kolana mu się wdrapać, za brodę pociągać (czy aby prawdziwa?), laski trochę potrzymać, czy też innej bliskości zażyć.

Pasterka

25.12.2017

Święta Bożego Narodzenia przypominają nam, że Bóg jest z nami. Dokonał On tego przez przyjście na świat w ludzkiej postaci Jezusa Chrystusa. Boże Narodzenie to czas szczególnych łask, które pomagają nam zapomnieć o problemach tak bardzo nas nurtujących i wczytać się w sens Bożego Słowa, które przemienia nasze żydzie, pobudza do działania, a nawet ocala od tego, co dla nas jest wielkim niebezpieczeństwem. Prostota i pokora tych świąt polega na przyjęciu objawionej prawdy: Bóg tak bardzo ukochał człowieka, że nie oszczędził nawet swojego Jednorodzonego Syna.

"Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany" - ta radosna nowina rozbrzmiewała w naszej świątyni, która zgromadziła liczną rzeszę wiernych i zainaugurowała okres Narodzenia Pańskiego. Modliliśmy się wspólnie do Bożego Dzieciątka o błogosławieństwo dla świata, ojczyzny i dla nas samych.

Rekolekcje adwentowe

17-19.12.2017

Tradycyjnie już w III niedzielę Adwentu, która nazywana jest niedzielą radości (Gaudete), rozpoczęły się w naszej parafii rekolekcje adwentowe. Przez trzy dni spotykaliśmy się w należytym skupieniu na naukach rekolekcyjnych, by dobrze przygotować się do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Wielu wiernych wykorzystało ten czas i zwiększoną obecność kapłanów posługujących w konfesjonałach, by już teraz wyspowiadać się i czystym sercem oczekiwać upragnionych świąt. W tym roku rekolekcje prowadził nasz rodak ks. Łukasz Polkowski, który w swych naukach wracał do Dekalogu, czyli fundamentu naszej wiary. Z uwagi na wyjątkową krótkość tegorocznego Adwentu rekolekcje wypadły praktycznie tuż przed świętami. I bardzo dobrze.

Męski różańcowy opłatek

17.12.2017

Okres przedświąteczny to czas spotkań przy wigilijnym stole. Nie inaczej było w Kole Żywego Różańca Mężczyzn św. Wojciecha. Panowie spotkali się w obecności ks. proboszcza, by po wyśpiewaniu "Wśród nocnej ciszy" i wysłuchaniu ewangelicznego opisu narodzenia Pana Jezusa przełamać się opłatkiem, wyściskać się serdecznie i złożyć sobie nawzajem najlepsze życzenia.
Błogosławionych świąt...
Dużo zdrowia...
Wiele radości...
Bożego błogosławieństwa...             Daj Boże za rok...
A po opłatku nie żałując gardeł panowie wyśpiewali kilka popularnych kolęd.
"Gdy modlą się mężczyźni, drży piekło" - to znane powiedzenie ma w sobie ziarno prawdy.

Przyszła zima ...

XII-2017

Przyszła zima ...
Jest pięknie i biało, jak dawno w grudniu nie bywało.
Czekamy na święta ...

Opłatkowe atelier Gloriosa Trinita

15.12.2017

Adwent w tym roku wyjątkowo krótki - najkrótszy z możliwych. Święta tuż, tuż. W grupach modlitewnych, wspólnotach, kołach i zespołach nastał czas spotkań opłatkowych. Bo ta prawdziwa wigilia - 24 grudnia - jest zarezerwowana dla rodziny. Kolneńska wspólnota Gloriosa Trinita spotkała się na wspólnym atelier pod przewodnictwem ks. Adama Krawczyka, by po modlitwie uwielbienia i dziękczynienia podzielić się opłatkiem. Najpierw oczywiście Łukaszowa Ewangelia i krótka katecheza kapłana. A potem ... Popłynęły radosne kolędy, zachrupał łamany opłatek ... Radosnym uściskom i serdecznym życzeniom nie było końca. Jak w ludowej pastorałce: Wszyscy wszystkim ślą życzenia. W zgodzie i radości oczekujemy na przyjście Pana.

Roraty

XII.2017

Adwent (łac. adventus – przyjście) – w kościołach chrześcijańskich okres poprzedzający Święto Bożego Narodzenia, przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.
Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe. W okresie adwentu kapłan zakłada do Mszy świętej ornat w kolorze fioletowym, symbolizującym czas pokuty i przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt katolickich, czas pojednania z Bogiem i ludźmi. Adwent to także czas, w którym katolicy mają uświadomić sobie, że oczekują na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Tradycją w Kościele są odprawiane w tym okresie o świcie Msze Święte, zwane roratami. Są to msze ku czci Najświętszej Maryi Panny na pamiątkę zwiastowania przez archanioła Gabriela, iż zostanie Matką Syna Bożego. Przed Mszą św. roratnią śpiewane są Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

Akatyst

7.12.2017

W ostatni piątek, czyli wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny po Mszy świętej wieczornej miało miejsce w naszym kościele niecodzienne wydarzenie. Nasz chór parafialny (nieliczny wprawdzie - bo ludzie do śpiewania Panu Bogu nie garną się niestety) pod kierunkiem p. organistki Teresy Adamczyk i przy udziale ks. Adama Sierzputowskiego wykonał Akatyst ku czci Bogurodzicy. Jest to starożytny hymn liturgiczny pochodzący z Konstantynopola. Pieśń składa się z 24 strof, z których krótsze kondakiony kończą się refrenem "Alleluja!", a dłuższe ikosy inkantacją "Witaj, Oblubienico dziewicza." Przed udekorowanym obrazem Matki Boskiej, w półmroku rozświetlanym świecami wotywnymi płynęły uroczyście kolejne strofy. Ta niepowtarzalna atmosfera i stojąca postawa, w której należy śpiewać i słuchać akatystu, to istotne elementy piękna tego wieczoru. Całość zakończyła modlitwa dziękczynna. Szkoda jedynie, że mimo wcześniejszych zapowiedzi i ogłoszeń zechciała w tym pobożnym przedsięwzięciu wziąć udział jedynie nieliczna grupa wiernych.

Jubileusz LO w Kolnie

1.12.2017

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Kolnie miała miejsce niezwykła uroczystość. Po pierwsze uroczyście poświęcono, otwarto i przekazano społeczności szkolnej - po wielu latach oczekiwania - nową halę sportową. Po drugie, niejako korzystając z okazji, zorganizowano obchody jubileuszu 100-lecia istnienia szkoły. (Po prawdzie wypada to dopiero w 2018 roku, ale mniejsza o ten jeden rok.) Uroczystość rozpoczęła Msza święta sprawowana pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Bronakowskiego. Wzięła w niej udział cała społeczność szkolna oraz wielu znakomitych gości. Ważnym elementem jubileuszu była ceremonia przekazania nowego sztandaru szkoły. Szczególnie ciepłe powitanie zgotowano byłym dyrektorom i emerytowanym nauczycielom liceum. W części artystycznej młodzież szkolna przedstawiła inscenizację opartą na kanwie fragmentów "Pana Tadeusza" - epopei narodowej pióra Adama Mickiewicza patrona szkoły.

Odpust parafialny

26.11.2017

Ostatnia niedziela roku liturgicznego - uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata - w naszej parafii główny odpust tytułu kościoła i parafii. W tym roku zbiegło się to z zakończeniem wizytacji kanonicznej parafii. Gościł zatem u nas biskup Tadeusz Bronakowski, który również głosił Słowo Boże. Na Mszy św. o 9:30 kilka par małżeńskich, które obchodziły okrągłe jubileusze, uroczyście odnowiło przyrzeczenia małżeńskie. Wydaje się jednak, że większości jubilatów zabrakło odwagi, by wyjść na środek i publicznie to uczynić. Z kolei na Mszy św. o 11:00 nasz biskup wprowadził do służby liturgicznej 16 nowych ministrantów przygotowanych przez ks. Adama Sierzputowskiego.

Suma odpustowa zgromadziła licznych parafian a śpiewy liturgiczne wykonywał chór parafialny i schola dziecięca pod kierunkiem p. Pawła Podeszwika. W obecni licznych kapłanów z okolicznych parafii wszyscy razem dziękowaliśmy Bogu w Trójcy Jedynemu za otrzymane łaski, przepraszaliśmy za zaniedbania i uchybienia a także prosiliśmy o dalszą królewską opiekę nad naszą parafią. Zwieńczeniem odpustowych obchodów była uroczysta procesja wokół kościoła a następnie odśpiewanie hymnu Ciebie Boga wysławiamy i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Kapliczki różańcowe oświetlone

XI-2017

Prace przy kapliczkach różańcowych przy naszym kościele można uznać za zakończone. W ostatnim czasie zamontowano lampki oświetleniowe, doprowadzono zasilanie i ... efekt możemy obserwować idąc na wieczorną Mszę świętą, albo jeszcze lepiej po wieczornym nabożeństwie. Płaskorzeźby rozjaśnione ukośnie padającym światłem bogate są w cienie i półcienie uwydatniając plastycznie treść obrazów, która prezentuje się chyba nawet lepiej niż za dnia. Tak, jak wianuszek światełek poszczególnych tajemnic różańcowych otacza wokół naszą świątynię, tak niech Najświętsza Maryja Panna swoją opieką otacza to miejsce modlitwy i całą naszą wspólnotę parafialną.

Wszystkich Świętych

1.11.2017

Wbrew powszechnym opiniom i naszym prywatnym odczuciom, Wszystkich Świętych nie jest dniem smutnym. Właśnie tego dnia Kościół raduje się z faktu, że wielu spośród zmarłych dostąpiło zbawienia i przebywa w niebie, a pamięć o nich ciągle tkwi w naszych sercach oraz umysłach. Według wiary chrześcijańskiej, każdy z nas jest powołany do świętości, gdyż Chrystus złożył ofiarę za wszystkich ludzi. Uroczystości przypadające na pierwszy dzień listopada wyrażają powołanie do świętości i dają nadzieję na życie wieczne - u Boga w niebie oraz w pamięci potomnych.

Święto Wszystkich Świętych ma źródło w kulcie męczenników i sięga IV wieku. W Antiochii czczono wówczas pamięć o bezimiennych męczennikach, których wspominano w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. Kiedy w 610 r. papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza starożytną świątynię pogańską Panteon, nakazał złożyć w niej liczne relikwie i poświecił budowlę na kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Męczenników. Z rocznicą tych wydarzeń związane było rzymskie święto Wszystkich Świętych, podczas którego czczono jedynie Maryję i męczenników. Od tego czasu oddawano cześć wszystkim zmarłym męczennikom. Papież Grzegorz III w 731 przeniósł uroczystość z 1 maja na pierwszy dzień listopada. Kolejny papież, Grzegorz IV w 837 rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci zarówno męczenników, jak i wszystkich świętych Kościoła katolickiego.

Gloriosa na Litwie - Kowno

22.10.2017

Ruch ewangelizacyjny Gloriosa Trinita nie ustaje w wysiłkach, by rozwijać się na Litwie. Dzięki przychylności biskupa diecezji Vilkaviskis już druga parafia wyraziła zainteresowanie i gotowość ożywienia swojego życia duchowego poprzez powstanie wspólnoty charyzmatycznej. Tym razem jest to parafia św. Kazimierza w Kownie. Ciekawy nowy kościół w kształcie korony stoi obok starego drewnianego po zachodniej stronie Niemna. Tutaj w niedzielny bardzo zimny poranek zjechała liczna grupa ewangelizatorów głównie z Łomży, ale też z Grajewa i Kolna. Przewodniczył ks. Jacek Czaplicki z pomocą ks. Grzegorza Chełstowskiego. Uczestniczyliśmy we wszystkich trzech przedpołudniowych Mszach świętych prezentując wspólnotowy śpiew i obrzędowość. Ks. Jacek wygłosił dwie homilie oraz szereg komentarzy. Było też świadectwo żołnierza z Alytusa, gdzie wspólnota GT już się zawiązała. Spotkaliśmy się z wielką życzliwością miejscowych kapłanów - szczególnie ks. proboszcza - oraz wiernych. U nich, chyba jeszcze bardziej jak u nas, do kościoła uczęszczają głównie osoby starsze a młodzieży jest niewiele. Wierzymy, że z pomocą Ducha Świętego tutaj również ewangelizacyjny zasiew wyda właściwy plon.

Pielgrzymka do Gietrzwałdu

14.10.2017

Dnia 14 października 2017 roku grupa pielgrzymów z ks. proboszczem Wojciechem Stefaniakiem udała się do Gietrzwałdu - miejsca, gdzie 140 lat temu objawiła się Matka Boża dwóm dziewczynkom. W Polsce jest to jedyne uznane przez Kościół miejsce objawień maryjnych. O godzinie 11:30 uczestniczyliśmy we wspólnym różańcu w bazylice, a następnie w Eucharystii. Po Mszy Św. spotkanie obok kapliczki, z przewodnikiem, który zapoznał nas z historią objawień. Rozpoczęły się one 27 czerwca i trwały do 16 września 1877 roku. Matka Boża ukazała się 160 razy. Zazwyczaj miało to miejsce podczas modlitwy różańcowej. W swoim orędziu Maryja wzywa do modlitwy i pokuty, prosi, aby Różaniec stał się naszą codziennością. Przez cały dzień towarzyszył nam deszcz i mżawka. Pod parasolami udaliśmy się do pobłogosławionego przez Matkę Bożą źródełka po wodę, która przynosi ulgę cierpiącym i uzdrawia z wielu dolegliwości. Potem przeszliśmy obok kapliczek Drogi Krzyżowej. Bardzo szybko upłynął czas pobytu w tym wyjątkowym miejscu. Udaliśmy się w drogę powrotną do Kolna.

To nie przypadek, że byliśmy w Gietrzwałdzie u Matki Bożej, że mogliśmy wsłuchiwać się w Jej słowa. To doskonały czas przemyśleń, modlitwy, miejsce do refleksji nad życiem i służbą drugiemu człowiekowi. Dziękujemy Ci Maryjo, za Twoją obecność i matczyną opiekę w drodze do Twojego Syna Jezusa Chrystusa.

Różaniec do granic

7.10.2017

"Odmawiajcie codziennie różaniec, aby wyprosić pokój dla świata" - prosiła Maryja pastuszków w Fatimie. Odpowiadając na ten apel w święto Matki Boskiej Różańcowej w ojczyźnie naszej miała miejsce wielka akcja modlitewna "Różaniec Do Granic". Przez tę bezprecedensową modlitwę różańcową, okazaliśmy wierność i posłuszeństwo Maryi, która niestrudzenie wzywa nas do odmawiania różańca. Było to też przeproszenie i wynagrodzenie za wszelkie bluźnierstwa i zniewagi przeciw Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Błagaliśmy przez wstawiennictwo Matki Bożej o ratunek dla Polski i świata.

Do granic mamy dość daleko, więc modliliśmy się w naszym kościele. Po Mszy świętej i adoracji Najświętszego Sakramentu odmówiliśmy nabożnie wszystkie cztery części Różańca Świętego błagając Boga Wszechmogącego przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny o nawrócenie grzeszników oraz ratunek dla Polski i całego świata.

Pielgrzymka do Fatimy

19-25.09.2017

W setną rocznicę objawień z 1917 r. do Fatimy udała się pielgrzymka z naszej parafii z ks. proboszczem Wojciechem Stefaniakiem na czele. Oprócz nawiedzenia miejsc związanych z objawieniami oraz sanktuarium w Fatimie, pielgrzymi odwiedzili wybrane miejsca kultu religijnego w Portugalii.

Pielgrzymka to nie tylko podróż

Pielgrzymka do sanktuarium Matki Boskiej w Fatimie w Portugalii to bardzo wielkie przeżycie duchowe i fizyczne. Dzięki temu wyjazdowi mogliśmy doświadczyć osobiście mocy tego niezwykłego miejsca. W uznanych objawieniach z 1917 r. Matka Boska ukazuje nam wielką czułość i matczyne zatroskanie ofiarując jednocześnie miłość, współczucie, pomoc i obronę. Żywo też uczestniczy w trudach pielgrzymiego czasu nie tylko człowieka wiary, ale i poszukującego. Szczególnie pragnie być blisko najbiedniejszych podkreślając ich godność i niezbywalne prawa. Poprzez swoje orędzie pragnie skierować ludzkość na właściwe tory zbawienia. To Ona budzi nadzieję na dobrą przyszłość. Zawsze można się z ufnością schronić w Jej matczynych ramionach.

Dzięki naszej pielgrzymce mogliśmy poznać środowisko życia Łucji, Hiacynty i Franciszka. Odwiedziliśmy ich domy i odbyliśmy drogę krzyżową ścieżkami, którymi chodzili pastuszkowie do miejsca objawień. W miejscu tym jest Kaplica Objawień, w której odbywają się Msze święte w różnych językach, międzynarodowy różaniec, wieczorna procesja ze świecami i Eucharystia na Placu Modlitwy, który pomieści 1 mln pielgrzymów. W bazylice Matki Bożej Różańcowej pochowani są błogosławieni Franciszek i Hiacynta oraz widząca siostra Łucja. Najważniejsze cele naszej pielgrzymki to: umocnienie w wierze, podkreślenie jedności z Kościołem powszechnym, oddanie czci Najświętszej Maryi Pannie jako znak budowania świata zgodnego z wolą Bożą oraz zawierzenie się Matce Bożej i ufne ofiarowanie życia Bogu miłosiernemu.

Po 3-dniowym pobycie w samej Fatimie zwiedziliśmy niektóre miasta Portugalii i znaczące zabytki: Batalha - klasztor Santa Maria da Vitória (MB Zwycięskiej), Nazare - urocza wioska rybacka z kościołem Nossa Senora, Alcobaca - opactwo cystersów, Tomar - klasztor Templariuszy Convento de Cristo, Coimbra - dawna stolica Portugalii z katedrą i miejscem pobytu s. Łucji.

W piątym dniu przejechaliśmy do sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostella w Hiszpanii - wielkiego centrum pielgrzymkowego. Na koniec zwiedzaliśmy stolicę Portugalii Lizbonę z jej starą dzielnicą i zabytkami.

Wzruszeń, wrażeń i przeżyć z Fatimy nie da się zapomnieć. Tryska tam niewyczerpane źródło wielkich łask, cudów fizycznych a jeszcze bardziej cudów duchowych, których strumienie rozlewają się nie tylko na Portugalię, ale na cały Kościół i świat. Bogu niech będą dzięki i Maryi z tę pielgrzymkę oraz jej obfite owoce.

Jadwiga

Nagrania filmowe:     >> Procesja ze świecami <<          >> Różaniec <<          >> Okadzanie bazyliki <<

Kapliczki różańcowe

IX-2017

Jeszcze przed dożynkami dobiegły końca prace przy kapliczkach różańcowych. Trwały one etapami już od dłuższego czasu. Wokół kościoła powstała wijąca się zakosami ścieżka, na której stoją kapliczki z kolejnymi tajemnicami Różańca Świętego. Teraz możemy je ogarnąć w kompletnej całości. W każdej kapliczce zamontowana jest płaskorzeźba wykonana w złotawym piaskowcu przedstawiająca scenę danej tajemnicy. Pod obrazem jest tabliczka z nazwą oraz wykazem fundatorów. Ta swoista droga różańcowa stanowi ważne dopełnienie i ubogacenie przestrzeni wokół naszej świątyni.

Otoczenie naszego kościoła jest otwarte, nie ogranicza go żaden mur, płot ani nawet parkan. Ta otwartość jest jawną zachętą, aby aby z obszaru profanum wejść w krąg sacrum. Tym najbardziej zewnętrznym elementem miejsca świętego jest właśnie droga różańcowa. Można ją przejść w całości, a może tylko zatrzymać się przy jednej kapliczce na dziesiątek różańca albo choćby popatrzeć i przez chwilę kontemplować scenę ewangeliczną ...

Spływ kajakowy

22.09.2017

W przedostatnią sobotę września grupa ochotników w różnym wieku (szkoda, że tak nieliczna) pod wodzą ks. Adama Krawczyka, który rzecz całą zorganizował, spłynęła kajakami rzeką Pisą. Wodowanie i start nastąpił w Koźle za mostem, a potem z nurtem rzeki przez Ptaki do Ciecior. Pogoda jak na wrzesień była wyjątkowo sprzyjająca - ciepło, lekki wietrzyk, niewielkie zachmurzenie. Rzeka po ostatnich deszczach notuje wyjątkowo wysoki poziom wody i miejscami rozlewa się szeroko po okolicznych łąkach. Podziwiać można było przepiękne widoki, obserwować ptactwo wodne i wędkarzy czatujących na zdobycz. Dodatkową atrakcją było dwukrotne płynięcie na skróty - nie nurtem lecz po rozlanych łąkach. Po wylądowaniu obowiązkowe ognisko i pieczone kiełbaski, które po kilku godzinach na wodzie smakowały wybornie.

Płynęła równolegle z nami grupa młodzieży z Turośli pod opieką ks. Tomasza. Niestety jedna załoga zaliczyła wywrotkę na wodzie i konieczna była interwencja strażackiej ekipy ratowniczej.

Gloriosa na Litwie - Alytus

17.09.2017

Papież Jan Paweł II w czasie swej wizyty w 1991 roku w Łomży w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego wypowiedział prorocze słowa, iż to miejsce stanie się platformą ewangelizacyjną na wschód. W 1993 roku podobne słowa wypowiedział papież w Rydze, który tym razem mówił, iż odnowa Kościoła w krajach bałtyckich dokona się dzięki dynamicznym ruchom i wspólnotom kościelnym.

Ruch Gloriosa Trinita za natchnieniem Ducha Świętego i prowadzony Bożą opatrznością właśnie dociera do kolejnych parafii na Litwie, które pragną odnowić ducha wiary i ożywić zaangażowanie osób świeckich w Kościele. W sobotę 16 września duża grupa członków ruchu z różnych wspólnot (Łomża, Wyszków, Giżycko, Kolno, Ełk) pod przewodnictwem ks. Jacka Czaplickiego - krajowego sekretarza ruchu - gościła w parafii św. Kazimierza w dekanalnym mieście Alytus. Uczestnicząc w dwóch Mszach świętych prezentowaliśmy charyzmat Gloriosy i nasz wspólnotowy śpiew a ks. Jacek głosił Słowo Boże. Ważnym elementem było świadectwo o roli wspólnoty w ożywianiu i rozwoju wiary. Oczywiście nie mogło zabraknąć choćby krótkiej adoracji Najświętszego Sakramentu prowadzonej zgodnie z charyzmatem naszego ruchu.

Inicjatywa ewangelizacyjna GT spotkała się z wielką życzliwością miejscowych kapłanów i żywym zainteresowaniem uczestników liturgii. Mamy nadzieję, że już wkrótce powstanie tam pierwsza na Litwie wspólnota ruchu Gloriosa Trinita.

Pogrzeb dzieci utraconych

16.09.2017

W ostatnią sobotę odbył się w naszym kościele pierwszy pogrzeb dzieci utraconych. Słowo wstępne skierował do obecnych ks. dr Jacek Kotowski - Duszpasterz Rodzin Diecezji Łomżyńskiej. Wykład "Nadzieja zbawienia dla dzieci zmarłych bez chrztu" wygłosił ks. dr Robert BĄCZEK - wykładowca WSD w Łomży. Następnie po wniesieniu przez rodziców urny z prochami dzieci zmarłych przed narodzinami rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem ks. bp Janusza Stepnowskiego. Brało w niej udział 15 kapłanów z całego dekanatu oraz liczne grono rodziców i wiernych.

Dalsza część uroczystości odbyła się na Cmentarzu Komunalnym przy wybudowanym staraniem władz miasta Grobie Dzieci Utraconych. Tam miała miejsce modlitwa i złożenie urny z prochami dzieci w grobie. Na zakończenie uczestnicy wypuścili w niebo białe balony napełnione helem, które szybując w górę do nieba symbolizowały dusze nienarodzonych dzieci. Na kolejne lata nasza parafia podjęła się organizować takie pogrzeby raz do roku.

Dożynki diecezjalne

10.09.2017

Wielkie święto - doroczne dożynki diecezjalne w tym roku zorganizowała nasza parafia pod wezwaniem Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie. Pasterz Diecezji Łomżyńskiej biskup Janusz Stepnowski podziękował rolnikom za tegoroczne zbiory, za ich codzienny trud i za chleb, który dzięki ich pracy mamy na naszych stołach.

Na dożynki przybyły delegacje parafii z całej diecezji. Każda z delegacji przywiozła ze sobą tradycyjnie wieniec dożynkowy, a także kosze z darami. Oprócz rolników przybyli też znakomici goście: minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, wojewoda i wicewojewoda podlaski, marszałek województwa podlaskiego, posłowie oraz burmistrzowie i wójtowie wielu miast i wsi. Uroczystej sumie dożynkowej w licznej koncelebrze przewodniczył i Słowo Boże wygłosił biskup Stepnowski. Uroczystość uświetniły liczne poczty sztandarowe.

W trakcie dożynek rozstrzygnięto konkurs na wieńce dożynkowe. W kategorii wieńców tradycyjnych pierwsze miejsce zajęła parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Wysokiem Mazowieckiem, drugie miejsce komisja przyznała parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie za wieniec wykonany przez mieszkańców wsi Czerwone, natomiast trzecie parafii św. Jana Chrzciciela w Wiźnie. W kategorii wieńców nowoczesnych pierwsze miejsce zajęła parafia św. Izydora w Drążdżewie, drugie miejsce parafia katedralna z Łomży, zaś trzecie parafia św. Stanisława Kostki z Zalasu.

Po Eucharystii aż do wieczora plac przykościelny tętnił życiem - festyn dożynkowy kusił licznymi występami, wystawami i prezentacjami o charakterze rolniczym, gastronomią oraz atrakcjami dla najmłodszych.

Gloriosa Trinita - Litwini w Łomży

9-09-2017

Ruch ewangelizacyjny Gloriosa Trinita przekracza kolejne granice. Po wizycie studyjnej delegacji z sekretarzem krajowym ks. Jackiem Czaplickim na czele u biskupa Mariampola (sąsiednia diecezja litewska) ruch GT został zaproszony do prowadzenia akcji ewangelizacyjnej i zainicjowania wspólnot GT w kilku parafiach na Litwie. Pierwszą z nich będzie parafia św. Kazimierza w dekanalnym mieście Alytus - wielkości mniej więcej Łomży. Właśnie delegacja z tej parafii z ks. Rimantasem VENSLOVA gościła w ostatnią sobotę w Łomży. Celem spotkania było nie tylko nawiązanie kontaktów, ale przede wszystkim poznawanie i wchodzenie w charyzmat ruchu Gloriosa Trinita. Kulminacją wizyty była wspólnotowa Eucharystia w kościele Miłosierdzia Bożego w Łomży, wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z wzajemną modlitwą wstawienniczą oraz agapa i spotkanie informacyjne. Mimo bariery językowej - jedyną osobą znającą obydwa języki jest siostra Emmanuela z Alytusa - spotkanie odbyło się w atmosferze wielkiej życzliwości, radości i zapału ewangelizacyjnego. Już wkrótce grupy w różnych wspólnot Gloriosy będą udawać się na Litwę, by tam prowadzić akcję ewangelizacyjną.

Zarówno w spotkaniu sobotnim jak i w planowanym wyjazdach będą uczestniczyć przedstawiciele naszej kolneńskiej wspólnoty GT. Notabene w parafii św. Kazimierza w Alytusie kilka lat lat temu gościła pielgrzymka rowerowa z naszej parafii z ks. proboszczem Wojciechem Stefaniakiem. Nie jest więc to miejsce dla nas całkiem nowe. Niech Pan błogosławi tym przedsięwzięciom i wszystkim, którzy czynnie zaangażują się w realizację hasła "Idźcie i głoście!"

Rajd Święta Lipka

2.09.2017

W pierwszą sobotę września, już po raz dziewiąty, miłośnicy dwóch kółek z Kolna uczestniczyli w Rajdzie Rowerowym Kolno - Święta Lipka - Kolno. W pochmurny poranek, o godzinie 6 rano spod naszego Kościoła wyruszyli w kierunku Pisza, Rucianego-Nidy i Mrągowa. Pogoda w tym roku wyjątkowo nie była sprzyjająca. Od Rucianego-Nidy do Świętej Lipki Rajd przebiegał w deszczu. Około godziny 10:30, po pokonaniu 100 km, sześcioosobowa grupa (Andrzej, Bogdan, Edward, Janusz, Kazimierz i Stanisław) zameldowała się w Sanktuarium w Świętej Lipce. Ze względu ciągłe opady deszczu i niepomyślne prognozy, uczestnicy podjęli decyzję o szybszym niż zazwyczaj powrocie do Kolna. Oddali jedynie pokłon Matce Jedności Chrześcijan i po krótkim odpoczynku, około godziny 11 wyruszyli w drogę powrotną. Po pokonaniu 200 kilometrów, około godziny 16, wszyscy uczestnicy, przemoknięci i dobrze schłodzeni, zameldowali się w Kolnie. Był to z pewnością najtrudniejszy z dotychczasowych rajdów. Bogu niech będą dzięki.

Elewacja skończona

VIII-2017

Prace przy elewacji dobiegły wreszcie końca. Zarówno nasz kościół jak i dom parafialny zyskały piękny i godny wygląd. Całość jawi się teraz w jednolitej gamie kolorów: od kości słoniowej powierzchni ścian, przez złotawą żółć gnejsów na fundamentach po brąz obróbki blacharskiej i dachu. Kiedy zjadą się goście na dożynki diecezjalne, będziemy mogli być dumni.

Zygmunt Romanowski

13-08-2017

Gościliśmy w naszej parafii niezwykłego człowieka. Nie wie, ile dokładnie ma lat i czy jego korzenie są polskie, czy też nie. Nie zna także swoich rodziców. Fikcyjne dane personalne przyznano mu z urzędu. We wczesnym dzieciństwie zapadł na na straszną chorobę, która spowodowała całkowity paraliż ciała. I wtedy został porzucony. Dzięki jednak wytrwałej modlitwie sióstr zakonnych i dobroci Boga prawie całkowicie odzyskał zdrowie. Zdobył bogate wykształcenie i objawił liczne talenty, które wykorzystuje na chwałę Boga i pożytek ludzi. W naszym kościele pan Zygmunt złożył świadectwo swego życia i zaprezentował swoje liczne umiejętności - przede wszystkim jednak swoje ulubione piosenki.

Charakterystyczne wypowiedzi:
"Nie trzeba być pięknym, doskonałym cieleśnie, aby można było pomóc innemu człowiekowi. Piękno mieszka w sercu człowieka."
"Jestem żywym przykładem dobroci Boga. To dzięki Niemu mogę tak wiele. Bez głębokiej wiary trudno byłoby mi zrozumieć sens cierpienia."

Spotkanie z panem Zygmuntem było dla nas niezwykłym i wartościowym przeżyciem nie tylko artystycznym, lecz przede wszystkim duchowym.

Nagrania filmowe:     >> Film 1 <<          >> Film 2 <<          >> Film 3 <<

Kolonie dla dzieci

7-11.08.2017

W drugim tygodniu sierpnia przy naszej parafii zorganizowane zostały letnie kolonie dla dzieci, w których uczestniczyło 36 pociech z obydwu kolneńskich parafii. Kolonie przeprowadzili ks. Adam Sierzputowski i ks. Grzegorz Karwowski z par. św. Anny. W bogatym i wszechstronnym programie zajęć znalazły się:
Poniedziałek - zajęcia zapoznawcze i basen
Wtorek - rejs statkiem po jeziorach mazurskich (Ruciane-Nida)
Środa - wyjazd do Drozdowa i zajęcia botaniczne w Muzeum Przyrodniczym
Czwartek - gry i zabawy sportowe oraz ognisko
Piątek - budowanie wioski indiańskiej oraz straszenie ryb u ks. dziekana.

Jak zawsze spotkania odbywały się w atmosferze radości i zabawy, ale w należytym porządku i z wielką dbałością o bezpieczeństwo uczestników.

Letnie rekolekcje ruchu Gloriosa Trinita

5-12.08.2017

Corocznym zwyczajem Ruch Ewangelizacyjny Gloriosa Trinita na początku wakacji organizuje tygodniowe letnie rekolekcje. Tym razem odbyły się one w Czarnej Górze k. Nowego Targu. Wzięło w nich udział ok. 250 osób ze wszystkich wspólnot z całego kraju - Łomży, Wyszkowa, Wizny, Białegostoku, Ełku, Czerwina, Giżycka i Goniądza. Naszą wspólnotę reprezentowało 20 osób w wieku bardzo przeróżnym - od pampersów do emeryta. Program dnia obejmował kolejno jutrznię, śniadanie, Eucharystię z katechezą, czas wolny, obiad, katechezę dnia i atelier (spotkania w grupach), różaniec, kolację i adorację Najświętszego Sakramentu na zamknięcie dnia. Rekolekcje odbywały się pod hasłem "IDŹCIE I GŁOŚCIE" a katechezy tematyczne poświęcone były wybranym aspektom działalności ewangelizacyjnej. Oprócz stałych elementów programu w niektóre dni były urozmaicenia, jak np. poznawanie nowych osób, dzień wyjazdowy, randka z Maryją o północy, wspólne zabawy i inne. Niezapomniane przeżycia pozostawiła u wszystkich Droga Krzyżowa na Litwińską Górę 902 m n.p.m., która zakończyła się u stóp krzyża milenijnego - wiernej kopii krzyża z Giewontu. W rekolekcjach często uczestniczyły całe rodziny a ok. 1/3 grupy stanowiły dzieci. Od strony duszpasterskiej rekolekcje prowadzili kapłani: ks. Tomasz Święciński z Wizny oraz przez część dni ks. Zbigniew Kamiński z Ełku i ks. Jakub Osiecki z Wąsosza oraz siostra Katarzyna Buczyńska z Lidy na Białorusi. Czas wolny można było wykorzystać na wypoczynek (do dyspozycji piękne tereny wokół - Bukowina i Białka Tatrzańska obok, zjeżdżalnia z basenikiem, boisko i plac zabaw) lub na spotkania oraz własną modlitwę. Pogoda była wprawdzie zmienna - od upału po deszcz, ale stan ducha był niezmiennie pogodny i radosny. Rekolekcje to wspaniały czas oderwania się od codzienności, czas niezwykłych doznań, spotkań i przeżyć a także "ładowania akumulatorów" wiary. Bogu niech będą dzięki za wszelkie łaski i duchowe owoce tego pięknego i świętego czasu.

Migawka filmowa   >> Taniec <<

Pielgrzymka duchowa

1-14.08.2017

Na wigilię wielkiego święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nasi pątnicy wrócili już do domów i razem z nami brali udział w ostatnim pielgrzymkowym apelu. I chociaż było jak zwykle - a może jeszcze bardziej - uroczyście i radośnie, to jednak w każdym sercu tliła się iskierka żalu, że to już koniec tych pięknych spotkań. Ale przecież za rok znów ruszy pielgrzymka i znów - jak Bóg pozwoli - będziemy się spotykać u stóp Maryi w sierpniowe wieczory ...
Wielkie niech będą dzięki Bogu i Matce Najświętszej za te nasze piękne spotkania, ale też wielkie dzięki wszystkim za wierne uczestnictwo, posłudze muzycznej za piękne śpiewanie i kapłanom z ks. Adamem na czele za radosne przewodnictwo.

Od 12 już lat w ramach Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej istnieje Grupa Biała „Pielgrzymów Duchowych”. Tworzą ją ci, którzy nie mogą wędrować do tronu Królowej Polski na Jasnej Górze. Patronem grupy jest święty Jan Paweł II. Pielgrzym duchowy w dniach od 1 do 14 sierpnia uczestniczy w macierzystej parafii w Apelu Jasnogórskim łącząc się duchowo z pątnikami w drodze. Na trasie jest niesiony znak Grupy Pielgrzymów Duchowych a jeden z kapłanów codziennie odprawia Mszę św. w ich intencji.
Codziennie więc spotykamy się w naszym kościele na pięknym wieczornym nabożeństwie, w którym uczestniczy systematycznie ok. 100 osób. Wspólna modlitwa w intencjach pątników i własnych oraz wzajemne wsparcie duchowe umacnia wiarę i więź między nami. Zawiązywany na koniec wspólny krąg otacza szczelnie cały kościół i jest to widok szczególnie budujący. Starajmy się o podobną jedność na co dzień w naszej wspólnocie parafialnej i całej ojczyźnie.

Gościmy pielgrzymów z Diecezji Ełckiej

29.07.2017

W sierpniu cała Polska pielgrzymuje na Jasną Górę. To oczywiście tylko skrót myślowy, ale prawdą jest, że z przeróżnych zakątków naszej ojczyzny ciągną grupy pielgrzymkowe do stóp Jasnogórskiej Pani. Przez teren naszej parafii tradycyjnie już przechodzi Pielgrzymka Ełcka. Główny nurt utworzony m.in. przez grupy z Ełku, Olecka, Suwałk i Augustowa przechodzi przez Kolno i tych pielgrzymów gościliśmy przy naszym kościele darząc ich staropolską gościnnością, życzliwością i podziwem. Grupa z Pisza, która dołącza do pozostałych dopiero w Zabielu, przechodziła przez Czerwone i tam była podejmowana przez mieszkańców. Dzięki Bogu idea wspierania pielgrzymujących rodaków jest ciągle żywa i chętnie pielęgnowana. Chociaż w ten sposób możemy włączyć się w ogólnonarodowe rekolekcje w drodze, jakimi jest każda pielgrzymka.

Kapliczki różańcowe

V-VII.2017

Nasze najmłodsze dzieło - czyli kapliczki różańcowe wokół kościoła - powoli nabiera nie tylko kształtu, ale i blasku. W samych kapliczkach mamy już pokrycie zewnętrzne (złotym gnejsem jak fundament kościoła), wymalowane wnętrze i daszek. Są nawet błyszczące krzyże wieńczące szczyt. Pozostało jeszcze oświetlenie i zamontowanie obrazów w formie płaskorzeźb wykonanych w piaskowcu - są one od dawna gotowe. Najwięcej jednak wysiłku i czasu pochłania uformowanie terenu wokół kapliczek. Od wielu tygodni obserwujemy kolejne elementy tej układanki, widzimy jak wszystko zaczyna się komponować. Już niedługo będziemy mogli się cieszyć naszym parafialnym różańcem otaczającym wkoło świątynię. To także symbol opieki Matki Bożej nad naszą parafią, o którą tak często zabiegamy w naszych modlitwach.

Prace przy elewacji

V-VI.2017

Trwają prace przy odnowieniu i wykończeniu wyglądu zewnętrznego naszego kościoła. Prace te napotykają przeróżne trudności - zarówno te przewidziane, jak i zupełnie niespodziewane. Bo przecież i pogoda tego roku nie zawsze sprzyjająca, i skomplikowany kształt budynku, i wiele miejsc niedostępnych z poziomu rusztowania i różne inne. Miejmy jednak nadzieję, że pomimo problemów, do końca wakacji roboty zostaną ukończone, a na zbliżające się dożynki diecezjalne nasza świątynia będzie piękna jak nigdy. Dlatego też oprócz naszych ciekawych i życzliwych spojrzeń polecajmy te sprawy w naszych modlitwach Bożej opatrzności.

Trynitarze

29.06.2017

W uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła kolneńska wspólnota ruchu Gloriosa Trinita przeżywała szczególny moment. Z przedstawicielami Rady Krajowej przybył do nas ks. Jacek Czaplicki - krajowy sekretarz ruchu - który przewodniczył Eucharystii i wygłosił homilię. Podczas Mszy świętej pięcioro zaangażowanych członków wspólnoty zostało pobłogosławionych na tzw. trynitarzy. Trynitarze są to ludzie, którzy całkowicie utożsamiają się z Ruchem Gloriosa Trinita, mają one swoją regułę życia ustanowioną przez Statut Ruchu oraz pełnią służbę w ramach wspólnoty. Wcześniej kandydaci na trynitarzy przygotowywali się przez 2 miesiące na spotkaniach formacyjnych prowadzonych przez ks. Jacka. Dzisiaj przez uroczyste błogosławieństwo wstąpili na drogę swojej służby. Otoczmy ich życzliwością i modlitwą, aby "szli i owoc przynosili".

>> Reguła życia trynitarza <<

Zakończenie Oktawy Bożego Ciała

22.06.2017

Osiem dni oktawy Bożego Ciała jest uważane za czas szczególnej łaski, a Jezus we własnej Osobie spaceruje naszymi ulicami lub wokół Kościoła. Przez cały ten czas w ramach nabożeństwa wieczornego śpiewane były nieszpory eucharystyczne a także uczestniczyliśmy w procesji z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. Zakończenie oktawy, czyli tzw. "ostatni nieszpór", jest zgodnie z tradycją obchodzony szczególnie uroczyście. W ten dzień święci się pierwociny kwiatów i ziół tzw. wianki.
Są one symbolem ludzkiej pracy, a jednocześnie utożsamiają dar Boży służący ludziom i wszelkim stworzeniom. Wianki robi się zazwyczaj z rozchodnika, rumianku, dzikiej róży, chabrów, polnych maków, koniczyny, mięty, macierzanki, grzmotnika, kopytnika i jaśminu. Zatyka się je za obrazami świętych, nad oknami i w stodole. W polskiej tradycji wierzy się, że zarówno poświęcone ziele z wianków jak i brzozowe gałązki które bierzemy z ołtarzy podczas Bożego Ciała, mają uchronić przed uderzeniami pioruna, burzą, pożarem, gradobiciem i szkodnikami w polach. Wianek przechowywany jest przez cały rok, nie wolno go wyrzucić, bo jest poświęcony, po roku można go spalić.
Ostatnim elementem jest specjalne błogosławieństwo dzieci, którego udzielają kapłani przez nałożenie rąk.

W tym roku Eucharystii zakończenia oktawy przewodniczył neoprezbiter ks. Marek Muzyk z Borkowa, który udzielił wszystkim obecnym prymicyjnego błogoslawieństwa.

Pielgrzymka chóru

17.06.2017

W sobotę po Bożym Ciele chór parafialny (nie cały - ci co mogli i chcieli) pod opieką i kierownictwem ks. proboszcza odbył coroczną jednodniową pielgrzymkę. Tym razem drogi prowadziły w pólnocno-wschodni kąt naszego kraju i dawne tereny naszej diecezji a obecnie należące do diecezji ełckiej. Pierwszym przystankiem był Rajgród i sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin. Za przewodnika służył ks. Hieronim Mojżuk - starsi pamiętają jego pobyt w Kolnie. Potem Augustów i bazylika Najświętszego Serca Jezusa oraz Studzieniczna gdzie oprócz zwiedzania mieliśmy swoją Eucharystię w kaplicy na wyspie. Dalej przez Puszczę Augustowską kierowaliśmy się na Sejny. Po drodze zatrzymaliśmy się w urokliwym miejscu gdzie upamiętniono ofiary tzw. obławy augustowskiej z pierwszych lat powojennych. W Sejnach nawiedziliśmy piękną bazylikę i kolejne sanktuarium Matki Boskiej z niezwykła otwieraną figurką. O historii niezwykłych łaskach tutaj doznanych z pasją opowiadała siostra Urszula. Następnie trasa wiodła do Puńska - stolicy polskich Litwinów. Tutaj zjedliśmy obiad (w litewskiej restauracji rzecz jasna) i nawiedziliśmy piękny kościół. Kolejnym punktem programu był pokamedulski zespół klasztorny na Wigrach - sam kościół z kryptą grobową, wieża widokowa, domki eremitów i apartamenty Jana Pawła II. W drodze powrotnej zahaczyliśmy jeszcze w Augustowie o miejsce, gdzie Jan Paweł II wsiadał na statek. Stąd jednak przegnała nas ogromna ulewa. W drodze porannej też zresztą padało. A w Kolnie ani kropli ...

Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej - Boże Ciało

15.06.2017

Dziwną Chrystus przyjął postać - stał się Chlebem. To zrozumiałe, chciał być tak blisko, jak to jest tylko możliwe. Chciał być na co dzień, jak pokarm. Chciał być potrzebny jak chleb. Eucharystię można zrozumieć tylko jako gest miłości. Taką pamiątkę mógł wymyślić tylko Bóg, i to Bóg, który ukochał człowieka miłością ponad wszelką miarę. Wspomnijmy dzisiaj dzień naszej pierwszej Komunii świętej. Wspomnijmy wszystkie następne Komunie święte i spróbujmy za nie podziękować Chrystusowi. Wspomnijmy Wieczernik i wszystkie Komunie święte, rozdane na całej kuli ziemskiej od tamtego momentu, aż do tej chwili. Dziś, w uroczystość Bożego Ciała, dziękujemy Bogu za Jego wprost niepojętą miłość do nas, za miłość, która stała się chlebem.

I my wyszliśmy na ulice naszego miasta by masowo i publicznie dziękować Bogu za Jego miłość do nas, za Jego Najświętsze Ciało i Krew, które nam zostawił, aby nasycić głód ludzkiej duszy.

Brunoniada

10.06.2017

Zespół Wychowania Duchowego naszego Hufca ZHP, czyli księża wikariusze z obydwu parafii (wszyscy bez wyjątku są instruktorami), zorganizował wyprawę rowerową dla harcerzy do miejsca poświęconego patronowi naszej diecezji św. Brunonowi z Kwerfurtu. Jest to tzw. Śmierciowa Góra za Kozłem w kierunku na Wincentę gdzie znajduje się kapliczka św. Brunona, stacje Drogi Krzyżowej oraz Droga Dekalogu. Miejsce jest powszechnie znane, bo często odbywały się tam różne uroczystości o charakterze religijnym. Grupa skompletowała się przy naszym kościele i stąd wyruszyła na trasę, która wiodła przez Park Inwestycyjny i obok Wiszałek, by omijając ruchliwą drogę krajową dotrzeć do Czerwonego. Rowerzystów prowadził ks. Adam Krawczyk, zamykał ks. Adam Sierzputowski, nad wszystkim lotnie czuwał ks. Grzegorz Karwowski, a później dołączył i wspomagał ks. Artur Akimowicz. Tam przekroczyliśmy krajówkę i dalej prosto na Kozioł. W samym Koźle zatrzymaliśmy się, aby wstąpić do miejscowego kościoła i wspólnie się pomodlić. Potem już tylko kawałek i jesteśmy u celu. Po krótkiej przerwie na uregulowanie oddechu i uzupełnienie płynów spotykamy się przy kapliczce św. Brunona. Tutaj ks. Grzegorz zapoznaje wszystkich z historią miejsca oraz sylwetką patrona diecezji. Tutaj też rozpoczynamy Drogę Dekalogu, którą poprzez 10 punktów Prawa Harcerskiego prowadzi ks. Adam Krawczyk. Po modlitwie i refleksji wracamy nieco na bazę harcerską, by przy ognisku upiec zwyczajową kiełbaskę (i co kto tam jeszcze wymyślił), posilić się i odpocząć. Droga powrotna wiodła przez Wincentę i Górskie, gdzie przetestowaliśmy nowy asfalt. Na granicy miasta nastąpiło pożegnanie obydwu grup parafialnych. Wszyscy w dobrych humorach zapewniali, że chętnie powtórzą wyprawę za rok. Dodać już tylko trzeba, iż Opatrzność zapewniła na ten dzień znakomitą, przyjemną pogodę. Bogu niech będą dzięki!

Sztandar dla strażaków

5.06.2017

Powiatowe uroczystości Dnia Strażaka w tym roku obchodzono z pewnym opóźnieniem, aby połączyć je z nadaniem sztandaru Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kolnie oraz jubileuszem 66-lecia powstania Zawodowej Straży Pożarnej. Obchody rozpoczęto uroczystą mszą świętą, którą w asyście innych kapłanów celebrował ks. biskup Tadeusz Bronakowski. Na uroczystości przybyli liczni druhowie strażacy z całego powiatu, poczty sztandarowe, kompania honorowa, przedstawiciele władz samorządowych oraz zaproszeni goście, a wśród nich: wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, posłanka Bernadeta Krynicka, posłowie Kazimierz Gwiazdowski i Lech Antoni Kołakowski, komendant główny PSP Leszek Suski oraz komendant wojewódzki Jarosław Wendt.

Po Eucharystii na placu przed kościołem odbyła się główna ceremonia. Okolicznościowe przemówienia wygłosili wiceminister Jarosław Zieliński, komendant główny i wojewódzki. Historię straży pożarnej w Kolnie zarysował komendant powiatowy Lech Kowalczyk. Przewodniczący społecznego komitetu fundacji sztandaru - burmistrz miasta Andrzej Duda odczytał akt przekazania a następnie sztandar został wręczony pocztowi kolneńskich strażaków i oficjalnie zaprezentowany.

Podczas obchodów Jarosław Zieliński wręczył awanse, odznaczenia i nagrody zasłużonym strażakom. Uroczystość kolneńskiej uświetnił koncert miejskiej orkiestry i występ mażoretek.

Biały tydzień

V-2017

W ubiegłą niedzielę 14 maja grupa 32 dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kolnie i z Czerwonego przystąpiła do I Komunii Świętej. Przez kolejne dni tygodnia dzieci te w uroczystych strojach komunijnych brały udział w wieczornej Mszy świętej i nabożeństwie majowym. Sukcesywnie też dzieci były wyposażanie w niezbędne atrybuty życia chrześcijańskiego, m.in. różańce, książeczki do nabożeństwa i pamiątkowe obrazki. Ks. Adam Sierzputowski w codziennych spotkaniach zachęcał dzieci do pielęgnowania i rozwijania relacji z Panem Jezusem oraz pogłębiania uczestnictwa w życiu Kościoła, np. przez obchodzenie pierwszych piątków miesiąca. Ze względu na uczestnictwo dzieci i rodziców nabożeństwa "białego" tygodnia miały swój podniosły charakter i były pozytywnym impulsem dla wszystkich pozostałych uczestników.

Procesja Fatimska

13.05.2017

Mija kolejna 100 już rocznica pierwszych objawień w portugalskiej miejscowości Fatima a także rocznica zamachu na Jana Pawła II. Tradycyjnie w ten dzień po wieczornej Mszy św. wyruszamy z figurką Matki Boskiej Fatimskiej w procesję przez miasto, by połączeni w połowie drogi z parafią św. Anny wspólnie przejść do starego kościoła. Przez całą drogą wielbimy Maryję w modlitwie różańcowej oraz Litanią Loretańską. Ta piękna tradycja jest publicznym wyznaniem naszej wiary a jednocześnie demonstracją naszego przywiązania i ufności jaką pokładamy w Niepokalanej. Jak przystało na wiekowy jubileusz wyjątkowo duża grupa ludzi kroczyła wspólnie za Królową Nieba i Ziemi. Nadto piękna majowa pogoda czyniła tę procesję nie tylko radosną, ale i przyjemną. Przemarsz zakończyliśmy pod grotą Matki Boskiej z Lourdes przy starym kościele. Tam na zakończenie jak zwykle odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski i pieśń na koniec dnia.

Odpust świętego Floriana

7.05.2017

Uroczystość odpustowa naszego drugiego patrona i jednocześnie patrona miasta została przeniesiona na niedzielę z dnia 4 maja. Uroczystej Mszy świętej - sumie odpustowej - przewodniczył i przez cały dzień Słowo Boże głosił znany nam ks. Artur Szurawski - kanclerz kurii deicezjalnej w Łomży. Kaznodzieja wzywał nie tylko do naśladowania świętego patrona - człowieka wielkiej odwagi, wierności i honoru - ale także do dawania świadectwa wiary w naszym codziennym życiu, służbie i postępowaniu. Uroczystość jak zawsze zakończyła procesja wokół kościoła. I choć przez ostatnie dni czas był deszczowy, to we właściwym czasie Pan niebo rozpogodził. Wspólnym odśpiewaniem hymnu Ciebie Boga wysławiamy podziękowaliśmy Panu za piękne świętowanie.

3 Maja

3.05.2017

Narodowe święto Konstytucji 3 Maja a jednocześnie Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski obchodziliśmy jak zwykle bardzo uroczyście. Obchody miejskie rozpoczęły się od uroczystej Mszy świętej w intencji Ojczyzny w naszym kościele. Przybyły poczty sztandarowe, władze powiatu i miasta, orkiestra oraz spora liczba mieszkańców miasta. W podniosłym, patriotycznym nastroju dziękowaliśmy Panu za naszych dziadów i ojców oraz modliliśmy się o pomyślność dla naszej Ojczyzny i całego narodu polskiego. Słowo Boże wygłosił ks. Adam Sierzputowski. Po nabożeństwie przy chłodnej ale znośnej pogodzie ruszył tradycyjny przemarsz do miejsc pamięci narodowej gdzie wygłoszono okolicznościowe przemówienia oraz złożono wieńce i kwiaty.

Prace przy elewacji

IV-2017

Już od przeszło tygodnia obserwujemy trwające prace przy elewacji naszego kościoła. Po orusztowaniu i umyciu przyszła pora na właściwe zabiegi murarskie i malarskie. Choć pogoda akurat nie sprzyja tego typu robotom - chłód, deszcz i silne wiatry - to jednak ekipa systematycznie trwa na posterunku. Już na fragmentach możemy zobaczyć jak będzie wyglądać fundament obłożony płytami z gnejsu w złotawym odcieniu, takimi samymi jak kapliczki różańcowe. Jednocześnie widzimy jak szeroki i złożony jest front robót. Wieloosobowa ekipa nie próżnuje, a to dopiero początek ...

Wspierajmy te prace naszą modlitwą za pracujących, życzliwością i ofiarnością. Niech nasza świątynia na planowaną w roku przyszłym konsekrację wygląda godnie i pięknie.

Wielkanoc

16.04.2017

Zmartwychwstanie Chrystusa nie było powrotem do ziemskiego życia, jak to miało miejsce przy wskrzeszeniach, których dokonał Jezus przed Paschą: córki Jaira, młodzieńca z Naim, Łazarza. Fakty te były cudownymi wydarzeniami, ale osoby obdarzone cudem odzyskiwały, dzięki mocy Jezusa, „zwyczajne” życie ziemskie. W pewnym momencie miały umrzeć jeszcze raz.
Zmartwychwstanie Chrystusa z istoty swej jest inne. W swoim zmartwychwstałym Ciele przechodzi On ze stanu śmierci do innego życia poza czasem i przestrzenią. W zmartwychwstaniu ciało Jezusa napełnione jest mocą Ducha Świętego. Uczestniczy w życiu Bożym w stanie swej chwały.
Chrystus umarł i zmartwychwstał dla nas. Już teraz uczestniczymy w Jego zmartwychwstaniu. Święty Paweł zachęca: „Jeśliście razem z Chrystusem powstali z martwych, szukajcie tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus zasiadając po prawicy Boga. Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi”.

W tym roku całe Triduum Paschalne i Wielkanoc przypadło na czas chłodu, deszczu i niestabilnej pogody, ale na poranek wielkanocny przynajmniej nie padał deszcz. Jednakże dla spraw wieczności nie ma to żadnego znaczenia. Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał!

Wielka Sobota

15.04.2017

Tradycyjnie w Wielką Sobotę we wszystkich kościołach parafialnych od wczesnych godzin porannych święcone są pokarmy, spożywane następnie podczas wielkanocnego śniadania. Świątynie, tętniące atmosferą całodziennej adoracji Grobu Chrystusa, otwarte są do samego wieczora. Po zmierzchu rozpoczyna się najbardziej uroczysta i symboliczna Liturgia – Wigilia Paschalna.

Wigilia Paschalna jest centralnym momentem Triduum Paschalnego. Jej obchody rozpoczynają się po zachodzie słońca, kiedy zgodnie z symboliką żydowską, rozpoczyna się nowy dzień. Jej radosna liturgia należy już do obchodów dnia zmartwychwstania. Całość nabożeństwa składa się z następujących części:
Liturgia Światła – poświęcenie ognia i paschału, odśpiewanie Orędzia Paschalnego;
Liturgia Słowa – czytania przedstawiające historię zbawienia od stworzenia świata do zmartwychwstania Jezusa;
Liturgia Chrzcielna – litania do Wszystkich Świętych, błogosławieństwo wody, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych;
Liturgia Eucharystyczna – przebiega jak uroczysta Msza święta.

Naturalną kontynuacją Wigilii Paschalnej jest Liturgia Świadectwa – procesja rezurekcyjna.

W tym roku gościem specjalnym wigilii paschalnej był biskup-senior Stanisław Stefanek, który przewodniczył uroczystej celebrze oraz skierował do nas swoje słowo.

Wielki Piątek

14.04.2017

Panie Jezu! Po raz kolejny w moim życiu kroczyłem śladami najdoskonalszej drogi życia, jakiej przykład mi dałeś. Nie była ona łatwa. Podobnie jest z moim życiem. Tyle cierpienia. Tyle smutku, łez i rozpaczy. Ale zniosę to dla Ciebie i z Twoją pomocą ponieważ Ty ciągle jesteś ze mną. Nawet jeżeli teraz jest mi ciężko, to wiem, że z Twoją pomocą pokonam wszystko. I tak jak Ty, w dniu Zmartwychwstania zwyciężyłeś, tak i ja będę się kiedyś razem z Tobą radował. Pragnę tego z całego serca i proszę Cię o to w zanoszonej do Ciebie w moim sercu modlitwie.

Jezu, niech moja droga życia, która jest często drogą krzyżową, niech mnie nie zniechęca, niech nie gasi Bożej nadziei, niech nie prowadzi do rozpaczy, bowiem Ty sam jaśniejesz na końcu tej drogi. Stoisz i czekasz na człowieka, czekasz z uśmiechem szczęścia, z sercem wypełnionym miłością i z otwartymi ramionami, jaśniejącymi blaskiem mocy i siły zmartwychwstania.

Wiedz, Boży człowieku, że Pan cię nieustannie szuka i pragnie zaszczycić cię nowym spotkaniem.

 

Wielki Piątek poświęcony jest przeżyciom związanym z męką i śmiercią Chrystusa. Współczesne nabożeństwo Wielkiego Piątku sprawowane jest po południu. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej. Po podejściu do ołtarza kapłan w czerwonych szatach pada na twarz i modli się w milczeniu. Po chwili rozpoczyna się liturgia słowa. Wierni wysłuchują obszernego opisu męki z Ewangelii według św. Jana. Tym razem mogliśmy ją usłyszeć w wersji śpiewanej. Na zakończenie odmawiana jest dawna, uroczysta modlitwa powszechna, obejmująca wszystkie stany Kościoła i cały świat.

Kolejną częścią wielkopiątkowego nabożeństwa jest adoracja krzyża. Do świątyni wnosi się przykryty krzyż z wizerunkiem umęczonego Chrystusa. Przy wtórze antyfony kapłan odsłania najpierw wierzchołek, później prawe ramię i ostatecznie cały krzyż. Księża, a następnie wszyscy wierni podchodzą do krzyża, aby przez przyklęknięcie i symboliczny pocałunek wyrazić osobiste przyjęcie odkupienia. Całości towarzyszy śpiew tradycyjnych pieśni. Po zakończeniu adoracji i obrzędach komunii Najświętszy Sakrament w procesji przenosi się do tzw. grobu. Przeniesienie Eucharystii przypomina zdjęcie z krzyża i pogrzeb Chrystusa. Ostatnia modlitwa przy grobie wskazuje jednak nadzieję: „Chryste, nasze Zmartwychwstanie i Życie, podźwignij nas z grobu grzechów”.

Wielki Czwartek

13.04.2017

W kościołach parafialnych odprawia się w Wielki Czwartek tylko jedną mszę świętą przez cały dzień. Jest to wieczorna msza Wieczerzy Pańskiej. Jest ona pamiątką ostatniej wieczerzy, jaką Jezus spożył wraz ze swymi uczniami w przeddzień Jego męki i śmierci. Tego wieczoru biorąc do rąk chleb i wino przemienił je w swoje ciało i swoją krew, czyniąc z nich pokarm i napój, który ma nam towarzyszyć do końca świata. Ustanowił w ten sposób sakrament Eucharystii i polecił apostołom, by w przyszłości czynili to na Jego pamiątkę czyniąc ich pierwszymi kapłanami.

Wielki Czwartek nie jest dniem smutnym. Jest dniem wdzięczności. Za Eucharystię, za kapłaństwo, za możliwość udziału w Tajemnicy... W tym dniu składamy życzenia naszym, ale przede wszystkim Chrystusowym kapłanom - jest to ich święto.

Na zakończenie uroczystości następuje obrzęd przeniesienia Ciała Chrystusa do specjalnie przygotowanej kaplicy zwanej ciemnicą. Już wcześniej podczas mszy po odśpiewaniu hymnu Chwała na wysokości Bogu, milkną dzwony i dzwonki, organy. Dzwonki zastępuje się stukotem drewnianych kołatek. Tabernakulum jest opróżnione i otwarte, gaśnie wieczna lampka, a ołtarz, przy którym jeszcze przed chwilą sprawowano Najświętszą Ofiarę stoi obnażony i pusty. Wchodzimy w czas Bożej męki...

Niedziela Palmowa

9.04.2017

Ostatnia niedziela przed świętami to Niedziela Męki Pańskiej zwana popularnie Niedzielą Palmową na pamiątkę tryumfalnego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Rozentuzjazmowany tłum wołał: Hosanna, hosanna! Ale wystarczyło kilka dni, by to radosne Hosanna zmieniło się w złowrogie Ukrzyżuj go! Czytany dzisiaj ewangeliczny opis Męki Pańskiej ma nam przypomnieć zbawcze dzieło Jezusa. Warto się przy tym zastanowić, czy w pełni rozumiemy istotę krzyża, sens cierpienia i szansę odkupienia. Czy my przypadkiem nie powtarzamy starożytnego schematu: w chwilach uniesień wołamy Chwała! Hosanna! by zaraz swoją pychą i grzechami stanąć w tłumie wołającym Na krzyż z nim! Niezależnie od naszej woli, wiary i zachowań Chrystus zmartwychwstał. Na ile jednak z tego zbawiennego faktu skorzystamy, zależy już tylko wyłącznie od nas.

Wizytacja kanoniczna

2.04.2017

Powitanie biskupa

Co 5 lat w każdej parafii odbywa się wizytacja kanoniczna, czyli pewna forma kontroli ze strony biskupa diecezjalnego. Pasterz kościoła lokalnego dokonuje przeglądu wszystkich aspektów życia duchowego, materialnego i organizacyjnego wspólnoty parafialnej. U nas właśnie nadszedł ten czas. Formalnie rzecz biorąc wizytacja rozpoczęła się z początkiem roku, czyli 1 stycznia, a zakończy się na koniec roku liturgicznego. Lecz dopiero teraz - w pierwszą niedzielę kwietnia - biskup Tadeusz Bronakowski przybył do nas by podjąć konkretne działania. Uroczyste powitanie pasterza odbyło się na Mszy św. o godz. 9:30. Biskup po ucałowaniu relikwii został procesyjnie wprowadzony do świątyni. Tam po modlitwie nad nim miało miejsce oficjalne powitanie przez probozcza parafii i przedstawicieli wiernych. Następnie ks. biskup sprawował Eucharystię i wygłosił Słowo Boże.

Spotkanie z Kołem Różańcowym Mężczyzn i święcenia lektorów

 Z racji pierwszej niedzieli miesiąca w sali parafialnej - jak co miesiąc - odbywało się spotkanie modlitewne Koła Żywego Różańca Mężczyzn św. Wojciecha. Biskup Bronakowski nie omieszkał zajrzeć i tam, przywitać się serdecznie i zachęcić do trwania na modlitwie, co ma szczególne znaczenie w aspekcie 100-ej rocznicy objawień fatimskich.

Z kolei na Mszy św. o 12:30 poproszono ks. biskupa, by pobłogosławił pięciu młodzieńców, którzy ukończyli kurs lektorski i przygotowali się do posługi czytania Słowa Bożego. Po Mszy św. natomiast rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, jako że w naszej parafii jest to akurat niedziela adoracyjna.

Bierzmowanie

Po wielomiesięcznych przygotowaniach, spotkaniach formacyjnych w małych grupach pod okiem doświadczonych animatorów, skompletowaniu niezbędnego uczestnictwa w nabożeństwach, zaliczeniach i podpisach, i oczywiście po spowiedzi świętej nadszedł wreszcie ów dzien. Grupa kilkudziesięciu gimnazjalistów przyjęła z rąk JE ks. biskupa Tadeusza Bronakowskiego sakrament bierzmowania - sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. Niech umocnieni darami Ducha Świętego wzrastają w wierze i odważnie dają świadectwo swojej wiary.

Zdjęcia grupowe w dużej rozdzielczości do pobrania:       Foto_1    Foto_2    Foto_3    Foto_4    Foto_5    Foto_6

Spotkanie z przedstawicielami parafii

O godz. 15:00 ks. biskup wspólnie z ks. proboszczem przewodniczyli koronce do Bożego Miłosierdzia. Bezpośrednio po koronce w sali parafialnej odbyło się spotkanie pasterza diecezji z przedstawicielami wspólnoty parafialnej. Wzięli w nim udział członkowie Rady Parafialnej, liderzy i animatorzy wspólnot i grup modlitewnych działających przy parafii oraz rodzice kapłanów z naszej parafii. W rozmowie poruszono aktualne i ważne problemy życia parafialnego. W swoim słowie biskup Tadeusz dziękował, umacniał i zachęcał, by nie szczędzić wysiłków na rzecz dobra wspólnego i rozwoju duchowego całej parafii jak i poszczególnych rodzin oraz osób.

Dzień skupienia Gloriosa Trinita

1.04.2017

Wielki Post to czas przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Oprócz nabożeństw pasyjnych i rekolekcji, jedną z form są dni skupienia organizowane przez ruchy kościelne i grupy modlitewne. Taki dzień skupienia i modlitwy dla wspólnot ruchu Gloriosa Trinita z Łomży i z Kolna miał miejsce w pierwszy dzień kwietnia w Ptakach k. Nowogrodu. Ruch GT jest już na tyle duży, że poszczególne środowiska lokalne organizują swoje odrębne dni skupienia. Tak więc w przepiękny słoneczny dzień w ośrodku Caritas w lesie nad Pisą spotkało się ok. 70 osób, by w oderwaniu od domu i cywilizacji spędzić ten czas na wspólnej modlitwie. Zaraz po przybyciu radosne powitania i herbata na dobry początek. A potem do kaplicy! Zaczynamy adoracją Najświętszego Sakramentu, którą poprowadził i poruszającą katechezę wygłosił ks. Grzegorz Stankowski. Dalej trochę przerwy na spacer, zadumę i przyjacielskie rozmowy. I już pora na obiad. Zaraz potem spotkania w małych grupach, czyli atelier. Posileni na ciele potrzebują umocnienia ducha - a więc Eucharystia z drugą katechezą ks. Grzegorza. Po Mszy św. pora na koronkę do Bożego Miłosierdzia. Na ten czas odwiedził nas i modlił się z nami opiekun naszej wspólnoty GT ks. Adam Krawczyk. Wielkie dzięki! Następnie jeszcze trochę czasu wolnego na rozmowy z przyjaciółmi, których nigdy dość. I skromna kolacja. Zwieńczeniem dnia był różaniec, a Maryja Dziewica w swoim fatimskim wizerunku towarzyszyła nam przez cały dzień. Jeszcze tylko błogosławieństwo, pożegnania i ... Bogu niech będą dzięki!

Doprowadzenie prądu do kapliczek różańcowych

31.03.2017

Przyszła wiosna. Na skwerze przed naszym kościołem zakwitły dywany żółtych i białych krokusów - papieskie barwy. Dobry czas by wznowić prace przy kapliczkach różańcowych. Ponieważ wnętrza kapliczek będą podświetlane, potrzebny jest prąd. A ten przez powietrze nie przyjdzie - potrzebne są kable. A te z kolei trzeba ukryć w ziemi. I tak oto przez cały piękny słoneczny dzień na placu kościelnym uwijała się mała zgrabna kopareczka (nie sama przecież - z operatorem w środku) i wyryła w ziemi sieć kanałów do każdej kapliczki. Wyglądało to przez kilka godzin jak miniaturowe pole bitwy zryte okopami. Potem w te kanały należało położyć odpowiednie kable, oznaczyć i zabezpieczyć, a potem wszystko zasypać. Wiosenny dzień już dość długi ...

Specjalne podziękowanie dla p. Marcina Olender z firmy OLMET za udostępnienie koparki.

Rekolekcje wielkopostne

26-28.03.2018

Od IV niedzieli Wielkiego Postu (letare - niedziela radości) przeżywaliśmy w naszej parafii doroczne rekolekcje wielkopostne. Nabożeństwom rekolekcyjnym przewodniczył i Słowo Boże głosił ks. Artur Szurawski - kanclerz naszej kurii biskupiej. Rekolekcjonista nie używał wielkich słów, nie podnosił głosu, nie wpadał w ekstazę, ale swoją autentycznością i spokojem celnie trafiał do serc słuchaczy. Poszczególne grupy parafian licznie uczestniczyły w nabożeństwach przystępując do sakramentu pokuty i jednocząc się z Panem. Starajmy się pamiętać, że istotą rekolekcji jest uniżenie duszy przed Bogiem, wsłuchanie się w jego głos, a także refleksja nad swoim życiem. Ważne jest tak naprawdę nie to, co się słyszy od rekolekcjonisty, ale to, co się słyszy od Pana Boga.

Rekolekcje minęły, a nam pozostało zastanowić się nad wszystkim, o czym mówił ks. Artur i wprowadzić w życie te rzeczy, które najbardziej nam utkwiły w pamięci. Żeby przemieniać siebie, bo to pierwszy krok do tego, żeby zmienić świat. Na lepsze!

Dzień Świętości Życia

25.03.2017

W uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny obchodzony jest Dzień Świętości Życia. Z uwagi na układ kalendarza obchody zostały przeniesione na niedzielę następnego dnia. Przy pięknej słonecznej pogodzie grupa osób wzięła udział w Marszu dla Życia i Rodziny, który z modlitwą różańcową na ustach przeszedł przez miasto z kościoła św. Anny do naszej parafii. Mottem tegorocznego marszu było hasło "Miłosierni dla Nienarodzonych". Akcentem końcowym było podjęcie przez większość uczestników marszu dzieła Adopcji Duchowej. Po 3-dniowych przygotowaniach w złożonym przed ołtarzem akcie adopcyjnym zobowiązali się oni przez 9 miesięcy codziennie zanosić modły do Boga (stała modlitwa, dziesiątek różańca) w intencji poczętego dziecka zagrożonego aborcją, którego imię jedynie Bogu jest wiadome, aby doprowadzić do jego szczęśliwych narodzin.

Fragment modlitwy: "Panie Jezu [...] proszę Cię w intencji tego nienarodzonego dziecka, które duchowo adoptowałem, a które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady. Proszę, daj rodzicom miłość i odwagę, aby swoje dziecko pozostawili przy życiu, które Ty sam mu przeznaczyłeś. Amen."

Mycie elewacji

24.03.2017

Wszyscy zauważyliśmy, jak w ostatnich dniach naszą świątynię otoczyły rusztowania. Pamiętamy o zapowiedzi ks. proboszcza, że na ten rok planowane jest odnowienie i poprawienie elewacji. Ale żeby nowych materiałów nie kłaść na stary brud, trzeba było najpierw elewację oczyścić. To zadziwiające, jak szybko na ścianach gromadzą się glony i nieczystości. W ostatni piątek dwóch wysokich panów wyposażonych w odpowiedni sprzęt przez cały dzień praktycznie nie schodziło z rusztowań a myjki pracowicie opłukiwały kolejne ściany i zakamarki kawałek po kawałku. Ściany wyraźnie wybielały i będą czekać na kolejną ekipę. A my dbajmy - zarówno ofiarnością jak i modlitwą - by nasza świątynia parafialna była piękna i dobrze świadczyła o nas przed Bogiem i przed ludźmi.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej

III-2017

Droga Krzyżowa jest nabożeństwem pasyjnym, w czasie którego wierni modląc się, symbolicznie odtwarzają ostatnie godziny życia Chrystusa. Nawiązuje ona do przejścia Chrystusa od pretorium Piłata na wzgórze Golgoty, oraz do złożenia Ciała Zbawiciela w grobie. Szczególnie w piątki Wielkiego Postu odprawiając Drogę Krzyżową, okazujemy współczucie Chrystusowi oraz duchowo uczestniczymy w Jego cierpieniach. Męka Chrystusa uczy, że cierpienie, ból fizyczny i moralny, choć jest trudnym i niekiedy po ludzku niewytłumaczalnym doświadczeniem, może mieć głęboki sens, jeśli jest przeżywany w łączności z cierpieniem i śmiercią Zbawiciela.
 

W naszym kościele Droga Krzyżowa odbywa się dwa razy: o 1630 dla dzieci i później dla młodzieży i dorosłych. Na tą pierwszą przychodzi spora gromadka dzieci zwykle z rodzicami, ale co ciekawe, jest także mnóstwo dorosłych, ale już bez dzieci. Na tą drugą ludzi jest już mniej. Dlaczego dorośli przychodzą na nabożeństwo dla dzieci? To skomplikowane i takie proste zarazem: bo krócej... i na Mszę świętą nie trzeba zostawać... bo wypada być, ale aby szybciej do domu... Nie wydaje się bowiem, by człowiek w sile wieku modlił się słowami: Przepraszam Cię Panie Jezu, że nie słuchałem mamusi i przezywałem koleżankę z klasy...
Warto może przy tej okazji przypomnieć słowa Jezusa: "odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie..."
 

Pan zna twoje serce i wie, czy przyszedłeś z miłości do Niego, czy pokazać się przed ludźmi.

Pogrzeb Józefa Kałudzińskiego

22.03.2017

19 lutego - w dzień św. Józefa - zmarł po ciężkiej chorobie p. Józef Kałudziński, członek rady parafialnej, człowiek niezwykle oddany najpierw dziełu budowy nowego kościoła a potem powstałej parafii. Był też inicjatorem powstania i do ostatnich miesięcy zelatorem Koła Różańcowego Mężczyzn św. Wojciecha. Pan Józef od niepamiętnych czasów (jeszcze w starej parafii) nosił krzyż procesyjny - czy to na Boże Ciało, czy przy innych okolicznościach. Dopiero w ostatnich latach, gdy sił brakło, odstąpił ten obowiązek młodszym. Wszystkim jest znana jego niezwyczajna pobożność, gorliwość, pracowitość, ale też łagodny charakter, cierpliwość, zgodność i pogoda ducha. A teraz odszedł do Pana.

Ostatnie miesiące jego życia naznaczone były cierpieniem. Przeszedł do innego życia po przebyciu swojej drogi krzyżowej. A Pan sam dał znak zabierając go w dzień św. Józefa - patrona zmarłego i patrona dobrej śmierci. Bracie Józefie, niech Pan nasz Jezus Chrystus w niezmierzonym miłosierdziu swoim przyjmie cię do Królestwa Niebieskiego!

Popielec - rozpoczynamy Wielki Post

1.03.2017

Popielec jest zupełnie inny niż pozostałe dni w roku. Nie zobowiązuje do udziału we Mszy św., a gromadzi w kościołach - mimo że jest normalnym dniem pracy - tłumy porównywalne do najważniejszych świąt chrześcijańskich.

Obrzęd posypania głów popiołem też jest ewenementem. W Kościele pierwszych wieków biskup naznaczał w ten sposób jedynie tych, którzy czynili publiczną pokutę i aż do Wielkiego Czwartku byli wyłączeni ze wspólnoty. Z czasem obrzęd ten stał się znakiem postu i pokuty, odprawianej prywatnie przez wszystkich wiernych, w łączności z innymi członkami Kościoła.

W Środę Popielcową, w trakcie posypywania głów popiołem, kapłan wypowiada słowa z Pisma Świętego. Ma do wyboru dwa zdania i warto pamiętać, które z nich będzie przeznaczone dla nas w danym roku. Jeśli usłyszymy: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" (Rdz 3,19), uświadamiamy sobie własną słabość, ułomność, przemijanie. A jeśli: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!" (Mk 1,15), przypominamy sobie, ile jeszcze mamy w sobie zła, jaka praca nas czeka. Może zastanawiamy się, co mają wspólnego ze sobą te dwa fragmenty Biblii. Otóż ich wspólnym mianownikiem jest zaufanie Bogu.

Tylko w Nim mamy pewność życia, tylko On może nadać sens naszej szarej codzienności. Kto ufa własnym siłom, srodze się zawiedzie. Jeśli uzmysłowimy sobie własną bezradność wobec śmierci i grzechu, jesteśmy na dobrej drodze. Pozostaje do wykonania tylko jeden krok - krok w stronę Boga. Mamy go czynić każdego dnia, nie tylko w tę jedną środę w roku. Popielec to ani nie ósmy sakrament, ani zwyczajna tradycja ojców. To autentyczny znak oddania się Bogu - oddania Mu naszego życia i grzeszności. Znów można zacząć od nowa.

Kongregacja ruchu Gloriosa Trinita

18.02.2017

Katolicki Ruch Ewangelizacyjny Gloriosa Trinita w trzecią sobotę lutego przeżywał swoją wielkie święto - kolejną międzynarodową kongregację, która miała miejsce w hali sportowej przy ul. Św. Anny w Łomży. Wstępem niejako do spotkania była wielka wspólnotowa adoracja przed południem w kościele Krzyża Świętego. Po adoracji był czas na świadectwa i prezentację nowych wspólnot, m.in. z Giżycka i Ełku. Po południu właściwe spotkanie poprzedziła uroczysta Eucharystia w kościele Miłosierdzia Bożego w Łomży, której w koncelebrze wielu kapłanów przewodniczył ks. Andrzej Święciński.

Kongregacja to wielkie świętowanie ruchu, w którym uczestniczą przedstawiciele wszystkich wspólnot z całego świata - w tym roku były to delegacje z Mediolanu i z Lidy na Białorusi oraz oczywiście delegacje wszystkich wspólnot krajowych. Istotnym elementem spotkania jest wspólna modlitwa oraz osobiste świadectwa. Mottem kongregacji były słowa z Ewangelii "Panie, do kogóż pójdziemy ...". Na początku swoje słowo wygłosił gość specjalny - biskup senior Stanisław Stefanek, który jako pierwszy wprowadził ruch GT w struktury Kościoła. Po modlitwie uwielbienia katechezę programową wygłosił ks. Tomasz Święciński - diecezjalny koordynator wspólnot. Prezentowana była impresja filmowa ukazująca funkcjonowanie poszczególnych wspólnot. Natomiast w części artystycznej z koncertem wybranych pieśni gloriosowych wystąpiły połączone siły grup muzycznych ze wszystkich miejscowości. Nie zabrakło też osobistego i bardzo poruszającego świadectwa oraz słowa założyciela i prezydenta ruchu ks. Andrzeja Święcińskiego. Gościem honorowym był biskup Tadeusz Bronakowski, którzy z humorem i wielką erudycją skierował do zebranych swoje słowo oraz wspólnie z biskupem Stefankiem udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Dla członków ruchu kongregacja jest radosnym przeżyciem wspólnoty oraz potężnym impulsem do dalszego działania na polu ewangelizacji. Wielkie dzięki wspólnocie łomżyńskiej za ogromny trud przygotowania kongregacji!

>>Nagranie na YouTube<<

Pogrzeb Leokadii Uradzińskiej

31.01.2017

Po długiej chorobie zmarła Leokadia Uradzińska - matka ks. dziekana i proboszcza parafii św. Anny w Kolnie Stanisława Uradzińskiego. Pogrzebowa msza święta odbyła się w ostatni dzień stycznia w bazylice Najświętszego Serca Jezusa w Augustowie. Eucharystii przewodniczył Biskup Łomżyński ks. Janusz Stepnowski w obecności pozostałych naszych biskupów Tadeusza Bronakowskiego i Stanisława Stefanka oraz licznie przybyłych kapłanów z diecezji naszej a także ełckiej. W posłudze ostatniej drogi uczestniczyli licznie przybyli parafianie z Kolna. Wśród nich byli starosta, burmistrz, wójt, kierownicy firm, szkół i instytucji, delegacje wspólnot oraz wiele osób prywatnych.

Ciało Ś.P. Leokadii spoczęło na cmentarzu parafialnym (zabytkowym już) w Augustowie. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie ...

Koncert Violi Brzezińskiej

22.01.2017

Kilka ładnych lat już minęło od naszego poprzedniego spotkania z Violą Brzezińską. Ale oto znowu mieliśmy tę przyjemność - popularna i lubiana śpiewaczka wystąpiła w naszym kościele z koncertem kolęd. Towarzyszyło jej dwóch muzyków z gitarą akustyczną oraz elektrycznym kontrabasem. Viola z właściwym sobie wyczuciem oraz delikatnością wykonała wiązankę znanych kolęd. Do śpiewu tych, które były w aranżacji tradycyjnej, włączali się - za zachętą artystki - wszyscy obecni na koncercie. W te zaś, które były wykonane w aranżacji zespołu, wsłuchiwaliśmy się z radosną przyjemnością. Podkreślić warto, że prawie wszyscy uczestniczący we Mszy świętej zostali na koncert. I nie żałowali tego!

>>Nagranie<<

Koncert kolęd PSM Kolno

15.01.2017

Tradycyjnie już w okresie poświątecznym z konertem kolęd wystąpili w naszym kościele uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Kolnie. Młodzi i bardzo młodzi wykonawcy zaprezentowali nam swoje umiejętności gry na różnych instrumentach. Mieliśmy więc możliwośc posłuchania dobrze znanych i lubianych melodii w brzmieniu akordeonu, gitary i klarnetu. Mimo nieuniknionej tremy i drobnych pomyłek, każda melodia była ciepło przyjęta przez słuchaczy i nagrodzona gromkimi brawami. Kończący występ duet akordeonowy był pięknym akcentem podsumowującym cały koncert, który prowadziła p. Anna Nadolna. Za odwagę i wrażenia muzyczne pięknie dziękujemy!

Spotkanie opłatkowe Gloriosa Trinita

12.01.2017

Delegacje prawie wszystkich wspólnot Ruchu Ewangelizacyjnego Gloriosa Trinita zebrały się w Łomży w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na dorocznym spotkaniu opłatkowym. Tym razem spotkaniu przewodniczył JE ks. biskup Tadeusz Bronakowski. Spotkanie rozpoczęła uroczysta Eucharystia w dolnym kościele, której przewodniczył i katechezę wygłosił biskup Tadeusz. Następnie w auli Jana Pawła II, przy śpiewie i modlitwie podsumowano miniony rok działalności. Były powody do radości - ruch się rozwija i powstają nowe wspólnoty, m.in. w Grajewie, Giżycku i w Wiźnie. Wysłuchaliśmy świadectw nowych wspólnot oraz słowa pasterskiego ks. biskupa. Nasza kolneńska wspólnota przygotowała dla wszystkich kapłanów opiekunów świąteczne upominki w postaci ręcznie dzierganych gustownych aniołków, które zostały wręczone i z radością przyjęte. Oczywiście nie zabrakło łamania się opłatkiem - uściskom i życzeniom nie było końca. A potem wspólna agapa przy bogato i smakowicie zastawionym stole. Umocnieni Słowem Bożym, gorliwością "gloriosowych" kapłanów, wzajemną serdecznością i błogosławieństwem Pasterza diecezji wkraczamy w nowy rok działalności.

Zima

I-2017

Przyszła zima, zapadało,
I jak kiedyś - znów jest biało;
Zamroziło, lodem skuło,
Pod butami zaskrzypiało.

Bielą wszystko znów okryte,
W czyste barwy jest spowite,
Jasnym słońcem rozświetlone,
Mroźnym wiatrem zaścielone.

Biel się mieni w tle kościoła,
W słońcu błyszczą belki krzyża,
Tu nas Pan niezmiennie woła,
W Eucharystii się przybliża.

Śnieg lśni w słońcu, mrozem wieje,
Brud okryty białym pierzem,
Tak jak w miłosierdziu Bożym
Dusza nad śnieg wybieleje.

Przyjdźcie do mnie, Pan dziś woła,
Którzy czyści być pragniecie,
Tutaj miłość, przebaczenie,
Boża radość w Bożym świecie.

Orszak Trzech Króli

6.01.2017

Po raz kolejny już w naszym mieście zorganizowano w święto Objawienia Pańskiego Orszak Trzech Króli. Podobnie jak przed rokiem inaugurowała go Msza święta w kościele św. Anny. Różni przebierańcy - a były tam i anioły, i królewięta i inne cudaki - uczestniczyli cierpliwie w Eucharystii. Trzech Króli o dziwo w kościele nie było. Po nabożeństwie całe bractwo wysypało się z kościoła, dołączyli licznie przybyli z innych stron miasta i okolicy, cały orszak się uformował i ruszył... Przy parku - niespodzianka. Oto orszak zatrzymał się przed betlejemską szopką. A w szopce - przy żłóbku Pana Jezusa - dzieci odprawiają jasełka. Pojawili się wreszcie królowie i złożyli swoje dary. Teraz orszak mógł ruszyć dalej. I znowu niespodzianka, bo jeden z królów przybył konno. (Koń wprawdzie nie wielbłąd, ale zawsze ...) Praktycznie przez całe miasto główną arterią za królami podążała wielka rzesza ludu - jedni w koronach, inni bez, tu i ówdzie gwiazda albo inna dekoracja - wszyscy w radosnym nastroju i przy pięknej słonecznej, ale bardzo mroźnej pogodzie. W mikrofon kleryk Adam ze starej parafii głosu nie szczędził, więc kolędy pobrzmiewały raźno i donośnie. I tak uroczyście i świątecznie pochód dotarł do kościoła Chrystusa Króla Wszechświata, gdzie monarchów usadzono na iście królewskich krzesłach a reszta narodu zajęła miejsca jak komu starczyło. I wtedy się zaczęło ... jeszcze bardziej radosne śpiewanie, bo nikt tak radośnie jak dzieciaki zaśpiewać nie potrafi. A to właśnie koncert kolęd dała nasza schola dziecięca pod niezawodnym kierunkiem p. Ani i przy akompaniamencie p. Pawła Podeszwików. Aby radości świętowania dodać nieco słodkości, pojawił się i święty Mikołaj z wielkim koszem cukierków i upewniwszy się, że wszyscy byli grzeczni, nuż począł wszystkich od najmłodszych poczynając słodyczami obdzielać. Zrazu dawali po jednym, a na koniec to i pełnymi garściami brać można było... Takie to Trzech Królów świętowanie u nas teraz nastało!

Nowy Rok

1.01.2017

W pierwszy dzień nowego 2017 roku w uroczystość Najświętszej Bożej Rodzicielki Maryi odwiedził nas biskup Tadeusz Bronakowski. Dostojny gość celebrował Eucharystię o godz. 9:30 i wygłosił Słowo Boże. W swojej homilii biskup Tadeusz wskazał na charakterystyczne znaki czasu: walkę z religią i Kościołem we wszystkich możliwych sferach, nachalne propagowanie świeckiego i bezbożnego trybu życia, szukanie za wszelką cenę wygody, bogactwa i przyjemności, brak szacunku dla człowieka i jego życia, niezgoda, waśnie, konflikty i wojny. W tych realiach szczególnego znaczenia właściwa i stanowcza postawa każdego chrześcijanina, jedność w Kościele oraz wierność Bogu i Jego przykazaniom.

Zakończenie roku 2016

31.12.2016

W ostatni dzień roku kalendarzowego zebraliśmy się w naszej świątyni parafialnej by wspólnie razem wspominać tych, którzy w ostatnim czasie odeszli do wieczności, by rozważać jak wszystko przemija i oddać cześć Bogu, który jest jedynym Panem czasu. W nabożeństwie dziękczynno-przebłagalnym dziękowaliśmy za otrzymane łaski, przepraszaliśmy za nasze niewierności i polecaliśmy się pod opiekę Bożemu Miłosierdziu. W Panu też pokładamy nadzieję na wszystko, co przyniesie nam nowy 2017 rok.

Świąteczne atelier Gloriosa Trinita

30.12.2016

Zwykle spotykamy się raz w tygodniu na wspólnotowym atelier, by razem się modlić, utrwalać i zacieśniać więzi osobowe oraz dzielić się doświadczeniem wiary. Tak więc i teraz w obecności naszego kapłana - opiekuna wspólnoty ks. Adama Krawczyka, modliliśmy się uwielbieniem, dziękczynieniem i prośbą oraz słuchaliśmy Słowa Bożego. Była to również okazja do wspólnotowej świętowania Narodzenia Pańskiego, podzielenia się opłatkiem, obdarowania się nawzajem życzeniami oraz wspólnego śpiewu kolęd.

Zapraszamy wszystkie osoby, które pragną pogłębiać swoją wiarę i poznać charyzmat ruchu Gloriosa Trinita, do przyłączenia się do naszej wspólnoty: w każdą niedzielę wieczorna Msza św. to Eucharystia w rycie wspólnotowym z adoracją Najświętszego Sakramentu.

Wizyta Świętego Mikołaja

26.12.2016

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia na Mszę św. o godz. 1100 przyszły chyba wszystkie dzieci. Wiadomo, ks. proboszcz zapowiedział wizytę św. Mikołaja. Mikołaj rzeczywiście zaraz po nabożeństwie raźno przyczłapał do ołtarza a za nim przyniesiono całkiem zgrabny, ale chyba walnie ciężki woreczek. Zaraz też wszystkie dzieciaki rzuciły się śpiesznie w jego kierunku. Tych najmniejszych, którym nie starczyło sił lub wzrostu dostarczyli rodzice na swoich ramionach. Mikołaj pro forma zapytał dzieci, czy były grzeczne, ale któż by się w takiej sytuacji przyznał do jakichkolwiek uchybień? Wszystkie pociechy wyglądały na wzór grzeczności i posłuszeństwa, więc Mikołaj radu nie radu zarządził odśpiewanie kolędy, uchylił swojego woreczka i jął rozdawać łakocie. Żadna wyciągnięta rączka nie pozostała bez nagrody. Co śmielsze dzieciaki nawet mogły się sfotografować u Mikołaja na kolanach. Takie niby nic, a tyle radości. Mikołaja oczywiście zapraszamy za rok, i za dwa i tak bez końca ... Bo chyba dzieci zawsze będą. Szkoda jedynie, że w każdą zwykłą niedzielę nie ma tylu dzieciaków przed ołtarzem.
A co Wy - rodzice - o tym myślicie?

Boże Narodzenie

25.12.2016

Po adwentowym oczekiwaniu uroczystą mszą pasterską wkroczyliśmy w Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Tradycyjnie już pasterki były dwie: ta pierwsza o 22:00 dla mniej wytrwałych (których okazuje się zdecydowana większość) i ta druga o 24:00 dla tradycjonalistów. W podniosłej i radosnej atmosferze świętowaliśmy pamiątkę przyjścia na świat Bożego Dzieciątka. Śpiew kolęd, wspólna modlitwa, wypełniony kościół - to wszystko stworzyło niepowtarzalną atmosferę tej jedynej nocy, kiedy dla świata zajaśniała nadzieja Zbawienia.

Aby jednak nie być tylko biernymi uczestnikami zapragnijmy, by Boże Narodzenie było Bożym Narodzeniem! Zapragnijmy, by odzyskało swoją głębię! A przede wszystkim zapragnijmy, by ten, który narodził się w Betlejem "narodził się" także w wielu ludzkich sercach - w naszych sercach!

Kurs Alfa

IX-XII.2016

Przez szereg tygodni od 21 września do 14 grudnia 2016 r. trwał w naszej parafii kurs ewangelizacyjny "Alfa" dla młodzieży. Brało w nim udział 44 uczestników oraz animatorzy grup. Była to głównie młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania. Oprócz wielu różnorakich zajęć, konferencji, modlitw i nabożeństw, ważnym elementem był weekend o Duchu Świętym, który miał miejsce się w Cieciorach. Kulminacją tego pobytu była modlitwa o wylanie darów Ducha Świętego dla każdego uczestnika. Na zakończenie wszyscy otrzymali dyplomy ukończenia kursu z cytatem z Pisma Świętego. Kurs przygotował i prowadził ks. Adama Krawczyk. Dziękujemy!

Rekolekcje adwentowe

11-13.12.2016

Jak co roku począwszy od trzeciej niedzieli Adwentu - tzw. niedzieli radości - rozpoczęły się w naszym kościele rekolekcje adwentowe. Codzienne spotkania ze Słowem Bożym przygotowywały nas na oczyszczenie naszych serc i sumień w sakramencie pojednania, by w stanie łaski uświęcającej oczekiwać zbliżających się świąt Narodzenia Pańskiego. Nauki rekolekcyjne głosił znany nam już z odpustu parafialnego ks. Artur Szurawski - kanclerz kurii diecezjalnej w Łomży.

Akatyst

7.12.2016

Akatyst (z gr. "nie siedzieć") - rodzaj hymnu liturgicznego, typowego dla chrześcijańskich kościołów wschodu, zwłaszcza posługujących się językiem greckim, przede wszystkim dla Cerkwi prawosławnej. Zasadniczym tematem Akatystu jest udział Matki Boskiej w ziemskim życiu Chrystusa i w Jego kościele. Przeplatają się w nim teksty odnoszące się do Matki Boskiej i Jezusa. Pierwsza połowa Akatystu dotyczy narodzenia Chrystusa oraz zdarzeń z nim związanych i je poprzedzających. Druga połowa ma za przedmiot nadprzyrodzone skutki przyjścia Zbawiciela na ziemię. Akatyst składa się z 24 strof, które w greckim oryginale zaczynają się od kolejnych liter greckiego alfabetu. Strofy te to na przemian kondakiony (krótkie) i ikosy (dłuższe). Każdy kondakion kończy się refrenem "Alleluja", a ikos - inkantacją "Witaj, Oblubienico dziewicza". Jak każdy akatyst, ten również jest śpiewany i słuchany na stojąco.

W wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 7 grudnia po wieczornej Mszy świętej przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej nasz chór parafialny przy udziale ks. Adama Sierzputowskiego i p. organistki Teresy Adamczyk wykonał Akatyst ku czci Bogurodzicy. To piękne i emocjonalne przeżycie stało się udziałem niewielkiej grupy wiernych, która pozostała na wspólną modlitwę. Niezwykłość atmosfery podkreślał mrok panujący w świątyni rozświetlany świeczkami wotywnymi i jaśniejący blaskiem obraz Matki Boskiej.

Roraty

XII-2016

Kolejny raz rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i kościelny. „Adwent”, łacińskie „Adventus” - przyjście naszego Pana i Zbawiciela, którego nieustannie oczekujemy, wypatrujemy i na to spotkanie się przygotowujemy. Liturgia adwentowa wzywa nas do czuwania, abyśmy nie zmarnowali naszego życia. Adwent jest także czasem przygotowania na pamiątkę pierwszego przyjścia Jezusa Chrystusa na ziemię, tj. na Uroczystość Bożego Narodzenia. W czasie Adwentu szczególnie towarzyszy nam Najświętsza Maryja Panna, Patronka adwentowego czuwania. Adwentowe oczekiwanie, to czas radosnego oczekiwania, gdyż przychodzi nasz Zbawiciel i nasz Pan, pełen miłosierdzia i przebaczającej miłości.

Szczególnym wyrazem tego oczekiwania są wotywne Msze święte ku czci Najświętszej Maryi Panny tzw. roraty odprawiane o brzasku dnia, na które podążamy jeszcze w mroku nocy z zapaloną lampą w ręku.

Święcenia ministrantów

27.11.2016


Szczegóły i galeria zdjęć na stronie >>Ministranci<<
 

Dzień skupienia ruchu Gloriosa Trinita

26.11.2016

Ruch Ewangelizacyjny Gloriosa Trinita wznowił swoją działalność w naszej parafii dniem skupienia swoich członków i sympatyków w ostatnią sobotę roku liturgicznego. Odbył się on pod przewodnictwem krajowego asystenta Ruchu ks. Jacka Czaplickiego przy udziale Magdy i Tomasza Jakackich ze wspólnoty-matki z Łomży. Dzień skupienia składał się z trzech elementów, które są filarami pobożności we wspólnotach GT. Mocnym akcentem na rozpoczęcie była adoracja Najświętszego Sakramentu - przeplatana śpiewem modlitwa uwielbienia, dziękczynienia i prośby. Potem - już w sali domu parafialnego - wspólne atelier, gdzie był czas na świadectwa, ale także komunikaty i ustalenia organizacyjne. Podsumowanie i kulminacja to oczywiście Eucharystia ze Słowem Bożym ks. Jacka i komunia święta. Po modlitwie przyszedł czas na agapę, czyli trochę posiłku, ale przede wszystkim wspólne rozmowy, dzielenie się nowinami, uzgadnianie kolejnych działań itp. I oczywiście uściski, życzenia i błogosławieństwa. Nie wiedzieć kiedy czas minął, a trzeba było się już żegnać.

Dzień skupienia był też okazją, by ks. Adam Krawczyk wyznaczony już wcześniej objął oficjalnie opiekę nad wspólnotą Gloriosa Trinita w Kolnie. Od jutra więc wracamy do wspólnotowych Mszy świętych w każdą niedzielę o godz. 18:00 i spotkań w atelier w każdy piątek po wieczornej Mszy świętej. Zapraszamy wszystkich czcicieli Trójcy Świętej szczerze pragnących wzrastać w wierze.

Odpust Chrystusa Króla

20.11.2016

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata to ostatnia niedziela roku liturgicznego a jednocześnie główny odpust tytułu parafii i kościoła. Gościem specjalnym był w tym roku Ks. Artur SZURAWSKI - kanclerz kurii diecezjalnej w Łomży. On też przez cały dzień głosił Słowo Boże. Koncelebrze sumy odpustowej przewodniczył dobrze nam znany ks. Wiesław Chmielewski - obecnie w Hiszpanii. Kaznodzieja mocno podkreślał nieprzemijalność Chrystusowego królowania, jego boski charakter i pełną miłości treść, szczególnie w kontekście mijającego Roku Miłosierdzia. Po Mszy świętej miała miejsce uroczysta procesja wokół kościoła. Na zakończenie odśpiewaliśmy hymn Ciebie Boga wysławiamy. W nabożeństwie oprócz wiernych wzięli udział liczni kapłani z okolicznych parafii na czele z ks. dziekanem Stanisławem Uradzińskim.

Zakończenie Roku Miłosierdzia

19.11.2016

Kończący się Rok duszpasterski obfitował w Kościele w Polsce w ważne wydarzenia religijne i narodowe. Dziękowaliśmy Bogu za 1050 lat chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie. Przeżywaliśmy również niezapomniane spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem podczas 31. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Szczególne miejsce w tym czasie miał Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, zainaugurowany przez Papieża w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP - 8 grudnia 2015 roku. W II Niedzielę Adwentu 2015 roku, w Katedrze Łomżyńskiej i w Kościołach Stacyjnych ustanowionych przez Biskupa Łomżyńskiego, zostały otwarte Bramy Miłosierdzia, umożliwiając wiernym korzystanie z owoców Jubileuszu, poprzez zyskanie specjalnego odpustu. Dziękowaliśmy Bogu za ten czas szczególny i bogaty w duchowe owoce.

Pierwszym elementem było sympozjum "Błogosławieni miłosierdzie czyniący" połączone z Dniem Jedności Ruchów i Stowarzyszeń Kościelnych Diecezji Łomżyńskiej w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży. Oprócz modlitwy, śpiewu i uwielbienia Boga wystąpili zaproszeni goście:
 - ks. dr hab. Stanisław Skobel, prof. UKSW w Warszawie - "Owoce Bożego Miłosierdzia";
 - p. Lech Dokowicz, znany reżyser filmowy - "Miłosierdzie - miłość bez granic";
 - o. Aaron Wojciech Kubas, franciszkanin - "Powołani do bycia apostołami Miłosierdzia".

Kluczowym momentem była Msza św. dziękczynna (koncelebrowana) za Jubileusz Miłosierdzia, 1050. lecie Chrztu Polski i 31. ŚDM Kraków 2016, którą sprawowano w Katedrze, pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego, z udziałem kapłanów, osób życia konsekrowanego, alumnów, delegacji poszczególnych parafii, członków ruchów i stowarzyszeń oraz wiernych świeckich.

Po posiłku w Wyższym Seminarium Duchownym nastąpiła część przeznaczona dla członków ruchów i stowarzyszeń w auli Instytutu Organistowskiego w WSD w Łomży. Tuaj po medytacją przed obrazem Bożego Miłosierdzia przedstawiciele dokonali prezentacji ruchów i stowarzyszeń oraz ich działań w kontekście Roku Miłosierdzia.

Dzień Zaduszny

2.11.2016

Kościół katolicki wspomina dziś wszystkich wiernych zmarłych. Dzień Zaduszny to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Według nauki Kościoła – dotyczy to zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest „przedsionkiem nieba”. W Zaduszki wspominamy zmarłych potrzebujących jeszcze oczyszczenia, które mogą uzyskać przez modlitwę wiernych i Kościoła.

Tego dnia wspólne modlitwy w intencji zmarłych prowadziliśmy najpierw na nowym a następnie na starym cmentarzu, gdzie w tradycyjnej procesji odmawiano koronkę do Bożego Miłosierdzia. Potem zaś obydwaj proboszczowie wspólnie odprawili Mszę świętą w intencji zmarłych spoczywających na starym cmentarzu. Słowo Boże wygłosił ks. Artur Akimowicz - wikariusz parafii św. Anny. Dzisiaj deszcz tylko trochę postraszył, a potem dał się na spokój. Bogu dzięki!

Wszystkich Świętych

1.11.2016

Wszystkich świętych - znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych Kościół uroczyście wspomina 1 listopada. Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest - jak podają niektóre media - "Świętem Zmarłych". W dniu Wszystkich Świętych Kościół raduje się z wielkiej rzeszy świętych, o których pamięć wśród ludzi nieraz zaginęła. Uroczystość Wszystkich Świętych - jak każde święto w Kościele - ma charakter bardzo radosny. Kościół wspomina wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Widzi w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania.

W tym dniu wszyscy wspólnie uczestniczyliśmy w procesji z różańcem za zmarłych najpierw po starym a następnie po nowym cmentarzu. Tam też przy coraz bardziej padającym deszczu odprawiona została Msza święta za zmarłych. Eucharystię celebrowali proboszczowie obu kolneńskich parafii: ks. dziekan Stanisław Uradziński i ks. Wojciech Stefaniak.

Procesja Fatimska

13.10.2016

Kolejny 13 października - dzień ostatnich objawień fatimskich. Tego dnia - jak zawsze - przez miasto podąża procesja fatimska. Choć przed Mszą świętą zwyczajnie odmówiliśmy różaniec, to po nabożeństwie w licznej grupie z naszymi kapłanami wyruszyliśmy z modlitwą różańcową i pieśnią na ustach ku granicom parafii. U styku ulic Konopnickiej, Wojska Polskiego i Dąbrowskiej już podążała ku nam procesja ze św. Anny z figurką Matki Boskiej i też oczywiście zatopiona w modlitwie różańcowej. Jeszcze chwila i już połączone i wzmocnione obie procesje z głośną modlitwą kroczą razem za krzyżem i Matką Boską otoczoną blaskiem pochodni. W nabożnym skupieniu przeszliśmy z powrotem do naszego kościoła, by tu uwieńczyć wędrówkę za Maryją Apelem Jasnogórskim.

Należy podkreślić, że każda forma modlitwy w przestrzeni publicznej jest mocnym wyznaniem wiary nie tylko wobec siebie nawzajem, ale i wobec wszystkich pozostałych, szczególnie zaś tych, którzy o modlitwie przypominają sobie od rocznego święta.

Pielgrzymka chóru parafialnego

8.10.2016

Podobnie jak przed rokiem na początku października nasz chór parafialny (a przynajmniej większość jego członków i kilka osób zaprzyjaźnionych pod kierownictwem i duchową opieką ks. proboszcza odbył swoją jednodniową pielgrzymkę. Tym razem trasa wiodła w kierunku Warmii i Mazur. Głównym celem była Święta Lipka i słynne Sanktuarium Maryjne prowadzone od zawsze przez o. jezuitów. Tutaj obowiązkowe wysłuchanie koncertu organowego a w nim oczywiście Toccata czyli fuga d-moll Jana Sebastiana Bacha i polonez Ogińskiego. Potem wspólna z innymi grupami Eucharystia. I tu miła niespodzianka - spotykamy pielgrzymkę ministrantów ze Stawisk ze znanym nam ks. Wojciechem Turkiem. Cały autokar ministrantów! W Stawiskach! A w Kolnie ... szkoda gadać. Po Mszy św. jeszcze zwiedzanie bazyliki z miejscowym kustoszem. Korzystając z bliskości chórzyści wskoczyli nadto do niedalekiej Gierłoży, by zwiedzić byłą kwaterę Hitlera "Wilczy Szaniec". Dalej powrót do Św. Lipki na obiad i wyskok w przeciwną stronę do pobliskiego Reszla. Tutaj w starym, pięknym i ogromnym kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła wszyscy wspięli się na potężną wieżę o wysokości ponad 50 m, by podziwiać panoramę pięknie odrestaurowanego miasteczka. I choć większość dostała zadyszki - do przejścia ponad 220 stromych schodków - to warto było. Po zejściu spokojnie odmówiono koronkę do Bożego Miłosierdzia i ... jeszcze nie do domu. Ks. proboszcz poprowadził do Stoczka Klasztornego, gdzie w latach pięćdziesiątych XX w. przetrzymywany był prymas tysiąclecia Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński. W drodze do Stoczka - ponieważ było blisko - zakręciliśmy do Kolna mazurskiego. Jest to wieś gminna, gdzie jedynym ciekawym obiektem jest stary kościół z końca XIV wieku. W Stoczku zaś zwiedziliśmy niewielkie muzeum pamięci kardynała Wyszyńskiego i pomieszczenia, w których przebywał. Niestety deszczowa pogoda nie sprzyjała, by obejrzeć urokliwe ogrody klasztorne. Teraz pozostała już tylko droga powrotna.

Choć cały dzień minął w uporczywym deszczu, to jednak nikt nie narzekał i wszyscy wrócili zadowoleni oraz pełni wrażeń. Specjalne wyrazy wdzięczności należą się dla ks. proboszcza, który nie tylko cały wyjazd zaplanował i poprowadził, ale też swoim autem posługiwał jako kierowca.

Wprowadzenie relikwii apostołów Bożego Miłosierdzia

2.10.2016

W ogłoszonym przez papieża Franciszka nadzwyczajnym Roku Jubileuszowym Miłosierdzia parafia nasza pozyskała relikwie I stopnia pierwszych apostołów Bożego Miłosierdzia, tj. św. siostry Faustyny Kowalskiej i bł. ks. Michała Sopoćki. Relikwie św. Faustyny przywiozła niedawno z Krakowa specjalna pielgrzymka naszej parafii. W pierwszą niedzielę października nowe relikwie zostały uroczyście wprowadzone do naszej świątyni. Najpierw procesyjnie zostały one wniesione do kościoła i ustawione na ołtarzu - w tym czasie chór śpiewał litanię do św. Faustyny. Uroczystej celebrze w obecności kapłanów i licznych parafian przewodniczył ks. biskup Henryk Ciereszko - biskup pomocniczy Archidiecezji Białostockiej. Dostojny gość wygłosił także okolicznościowe Słowo Boże. W ten sposób Rok Miłosierdzia zaowocował skompletowaniem całej triady głosicieli Bożego Miłosierdzia: św. Faustyny, która uzyskała objawienie Jezusa Miłosiernego, bł. ks. Michała Sopoćki, który zadbał o utrwalenie objawień i św. Jana Pawła II, który kult Bożego Miłosierdzia ogłosił i rozpowszechnił po całym świecie. Na zakończenie uroczystości uczestnicy nabożeństwa mieli możliwość ucałowania obydwu relikwii.

Nowe relikwiarze znalazły swoje stałe miejsce pod obrazem Jezusa Miłosiernego.

Koronka do Miłosierdzia Bożego w przestrzeni publicznej

28.09.2016

Przełom września i października to ważny moment dla kultu Miłosierdzia Bożego. 28 września wspominamy bł. Michała Sopoćko. Ten cichy i pokorny kapłan stał się spowiednikiem i kontynuatorem misji św. Faustyny, której wspomnienie obchodzimy 5 października. Obie te postacie miały jedno ważne zadanie: przypomnieć światu o miłosiernej miłości Boga. Obie za życia nie doczekały się uznania, splendorów i poklasku. Zyskały za to świętość i wieczną pamięć. Dziś, wzorem Sługi Bożego Jana Pawła II, chrześcijanie na całym świecie propagują kult Miłosierdzia Bożego uznając to za swą życiową misję. Dzień beatyfikacji Michała Sopoćko 28 września jest dniem kolejnej Koronki, tym razem na całym świecie.

10 minut trzeba, aby z wiarą odmówić tę krótką modlitwę podyktowaną św. Faustynie przez Pana Jezusa. Zostało to zapisane w jej Dzienniczku i stało się modlitwą milionów chrześcijan na wszystkich kontynentach. Godzina 15.00 to godzina konania Jezusa na krzyżu - GODZINA MIŁOSIERDZIA - gdy wszystkie grzechy świata zostały odkupione. Stając na 10 minut do tej szczególnej modlitwy we wszystkich strefach czasowych chrześcijanie otaczają glob i zbawiają swoją ziemię, swoje miasto, swoją ulicę i samych siebie.

Tegoroczna koronka w parku miejskim przy znośnej pogodzie zgromadziła sporą rzeszę wiernych i kilku kapłanów z obydwu kolneńskich parafii. Wysłaliśmy do wszystkich mieszkańców miasta iskrę Bożego Miłosierdzia. Trzeba tylko otworzyć serce na działanie Pana.

Pielgrzymka do Krakowa

15-17.09.2016

Kult Miłosierdzia Bożego jest żywy w naszej parafii. Wielu z nas systematycznie modli się koronką do Jezusa Miłosiernego. Codziennie przed wieczorną Mszą świętą w naszym kościele ta koronka jest odmawiana. Wiele grup modlitewnych na swoich spotkaniach modli się również koronką do Bożego Miłosierdzia. Aby ten kult wzmocnić i utrwalić, ks. proboszcz poczynił starania o pozyskanie relikwii apostołów Bożego Miłosierdzia - św. siostry Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki. Starania te przyniosły pozytywny skutek. I oto w dniach 15-17 września do Krakowa udała się pielgrzymka z naszej parafii, aby tam w sanktuarium w Łagiewnikach odebrać i przywieźć relikwie św. siostry Faustyny Kowalskiej. Pielgrzymi najpierw wstąpili na Jasną Górę, by tam pokłonić się naszej Pani Częstochowskiej. Następnie odwiedzili Wadowice, by przejść po miejscach związanych z życiem św. Jana Pawła II - tego, który kult Bożego Miłosierdzia rozprzestrzenił po całym świecie. W samym Krakowie grupa odwiedziła Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" oraz zwiedziła siedzibę królewską na Wawelu. Oczywiście pielgrzymi zaliczyli także okno papieskie na ul. Franciszkańskiej i Rynek Główny. (Bo jakże inaczej.) Kulminacją rzecz jasna był pobyt w sanktuarium łagiewnickim i uroczysta Msza św., w czasie której zostały przekazane relikwie św. Faustyny.

Pielgrzymką kierował i opiekę duchową sprawował w zastępstwie chorego ks. proboszcza ks. Adam Krawczyk.

Uroczyste wprowadzenie relikwii do naszej świątni już wkrótce - w niedzielę 2 października o godz. 12:30. Nie powinno nikogo z nas wtedy zabraknąć!

Kapliczki rosną

IX-2016

Wszyscy widzimy jak systematycznie posuwają się prace przy kapliczkach różańcowych wokół naszego kościoła. Niemalże z dnia na dzień coś przy nich przybywa. Już nie ma pustych cokołów - wszystkie są umurowane a większość posiada zwieńczenie dachowe. Aktualnie widzimy okładanie cokołów płytami z żółtego połyskującego kamienia. Cieszymy się z żywego tempa prac i oczami wyobraźni możemy już postrzegać ten piękny różaniec okalający naszą świątynię. Otoczmy te prace i całą naszą wspólnotę parafialną - w wymiarze przede wszystkim duchowym, ale i materialnym - szczerą i gorliwą modlitwą oraz ofiarną hojnością. I oczekujmy niecierpliwie, kiedy będzie można odmówić Różaniec Święty spacerując od kapliczki do kapliczki.

Nowe drzwi główne

IX-2016

Po długich przygotowaniach zostały zamontowane nowe - czyli docelowe - główne drzwi frontowe do naszego kościoła. Drzwi swoją konstrukcją, kształtami i kolorytem harmonizują z bryłą budynku, jej charakterystycznymi elementami geometrii (romboidalne kształty zwieńczeń i okien) oraz wystrojem wnętrza. Posiadają dwa małe boczne skrzydła, co zwiększa ich przepustowość bez otwierania na oścież. Charakteryzują się dużą szczelnością i jako drewniane dobrze izolują termicznie, co ma znaczenie w sezonie zimowym przy ogrzewaniu kościoła. I są po prostu estetyczne i eleganckie. Chcemy przecież, aby nasza świątynia była nie tylko funkcjonalna, ale i piękna.

Kapliczki różańcowe

VIII-2016

Wokół naszego kościoła powstaje niezwykły różaniec. Utworzy go 20 kapliczek - każda z nich przedstawiać będzie kolejną stację. Kapliczki powstają z żółtej klinkierowej cegły na betonowym postumencie. Cokół zostanie obłożony płytami z żółtawego połyskującego kamienia. Prace, które możemy obserwować, powoli ale systematycznie postępują naprzód. Większość kapliczek znalazła już swoich fundatorów i ofiarodawców. Kilka jeszcze zostało ...

Już dzisiaj można oczami wyobraźni ujrzeć gotowy różaniec, który otoczy naszą świątynię tak, jak Maryja otacza swoją opieką tych, którzy się do niej uciekają. Maryjo, Krolowo Polski, módl się za nami!

Pielgrzymka duchowa

1-14.08.2015

W tym roku idzie już 32. pielgrzymka naszej diecezji na Jasną Górę. Nie wszyscy jednak mogą iść na pątniczy szlak. Ale wszyscy mogą zostać pielgrzymami duchowymi. Kolejny rok w naszej parafii zorganizowana została Grupa Biała św. Jana Pawła II. Codziennie w dni pielgrzymki spotykamy się o 20:30 na Eucharystii i na Apelu Jasnogórskim łącząc się duchowo z pątnikami i wspierając ich swoją modlitwą. Białe msze gromadzą sporo wiernych. Przychodzą ludzie z autentycznej potrzeby i wszyscy bez wyjątku angażują się we wspólne nabożeństwo. Niepowtarzalną oprawę tworzy diakonia muzyczna wspólnoty Gloriosa Trinita, która już długo przed rozpoczęciem śpiewa maryjne pieśni. Uroczystość kończy zawsze wspólny krąg i pieśń wieczorna. I oczywiście błogosławieństwo. Niezwykły klimat białych mszy daje okazję do pogłębionej refleksji i pięknych religijnych przeżyć.

32. Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę dotarła 13 sierpnia przed tron Maryi i złożyła u Jej stóp swoje i nasze intencje. W ostatnim dniu pątnicy z Częstochowy po powrocie do swoich domów byli już razem z nami. Tego dnia jest wigilia wielkiego święta - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zatem w przeddzień tego święta po raz ostatni duchowi pielgrzymi spotkali się w świątyni, by wziąć udział w bezkrwawej ofierze Mszy św. i Apelu Jasnogórskim. Ostatni raz (w tym roku) wybrzmiała Bogurodzica i refren Apelu, ostatni raz krąg opasujący całą świątynię kołysał się w rytmie "Cichy zapada zmrok". Jakaś nutka melancholii zakradła się do niejednego serca, że te piękne dni i spotkania dobiegły końca. Ale przecież nic się nie kończy - Maryja jest ciągle z nami, a na ołtarzu codziennie sprawowana jest Eucharystia - nasz entuzjazm i żarliwość nie muszą i nie powinny osłabnąć. Wręcz odwrotnie - powinny trwać i umacniać się.

Przez te wszystkie dni spotkań Białej Grupy prowadził nas Słowem Bożym ks. Łukasz Polkowski. Jego rozważania dróg prowadzących do świętości odsłaniały przed nami niezmierzoną głębię wiary, nieskończoną miłość Boga, ukazywały wzory i przykłady jak żyć, jak kochać, jak wierzyć. To słowo płynące z natchnienia Ducha Świętego i prosto z kapłańskiego serca chłonęliśmy jak gąbka i z zapartym tchem, by niczego nie uronić. Wielkie Bóg zapłać ks. Łukaszu!

Letnie rekolekcje Gloriosa Trinita

30.07-5.08.2016

Corocznym zwyczajem Ruch Ewangelizacyjny Gloriosa Trinita w okresie wakacji organizuje tygodniowe letnie rekolekcje. Pierwsze z nich - podobnie jak w roku ubiegłym - odbyły się w Kruklankach k. Giżycka. Następne zaś na początku sierpnia w Darłówku nad polskim morzem. Wzięło w nich udział ok. 350 osób ze wszystkich wspólnot z całego kraju oraz kilkudziesięcioosobowa grupa z Włoch. Naszą wspólnotę reprezentowało 17 osób w wieku bardzo przeróżnym - od kołyski do emeryta. Najmłodszy uczestnik Filip liczył sobie zaledwie kilka miesięcy. Program dnia obejmował kolejno śniadanie, Eucharystię z katechezą, czas wolny, obiad, koronkę do Bożego Miłosierdzia i atelier (spotkania w grupach), różaniec, kolację i adorację na zamknięcie dnia. Oprócz stałych elementów programu w niektóre dni były urozmaicenia, jak np. uroczysta kolacja z muzyką i tańcem, wyjazd do Gdańska, wspólny grill i inne. W rekolekcjach często uczestniczyły całe rodziny a ok. 1/3 grupy stanowiły dzieci. Od strony duszpasterskiej rekolekcje prowadzili kapłani: ks. Andrzej Święciński z Mediolanu - założyciel ruchu, ks. Jerzy Abramowicz z Łomży i ks. Tomasz Święciński z Łomży. Czas wolny można było wykorzystać na wypoczynek na plaży, spacery, zwiedzanie lub na spotkania oraz własną modlitwę. Pogoda była zmienna i kapryśna lecz stan ducha niezmiennie pogodny i radosny. Rekolekcje to wspaniały czas oderwania się od codzienności, niezwykłych doznań, spotkań i przeżyć a także "ładowania akumulatorów" wiary. Bogu niech będą dzięki za wszelkie łaski i duchowe owoce tego pięknego i świętego czasu.

Filmik:   >>Rozpoczęcie Mszy świętej<<

Światowe Dni Młodzieży - Kraków

26-31.07.2016

Na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa wybrała się grupa kilkudziesięciu młodych ludzi z obydwu kolneńskich parafii i z okolic. Całym przedsięwzięciem opiekowali się ks. Artur Akimowicz, ks. Michał Turbaczewski oraz gościnnie ks. Wiesław Chmielewski z Hiszpanii. Nasi młodzi zakwaterowani byli w małej miejscowości Pogorzyce pod Chrzanowem nieopodal samego Krakowa. Grupa uczestniczyła we wszystkich kluczowych wydarzeniach ŚDM, m.in. we Mszy otwarcia na krakowskich błoniach, w czuwaniu i Drodze Krzyżowej i oczywiście w centralnym spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Jak sami mówią ogrom imprezy był niewyobrażalny. Najbardziej we znaki dała się im logistyka, czyli ciągłe przemieszczanie się na duże odległości w niesprzyjających warunkach. Jak wiemy, dokuczała im także pogoda. Nagrodą jest to, co przywieźli ze sobą: mnóstwo wrażeń, niepowtarzalnych przeżyć i refleksji.

Kilka filmików:
>>Brasil<<    >>Droga Krzyżowa<<    >>Jesus Christ<<   >> Miłosierdzia dostąpią<<    >>Papa<<    >>Światło<<

Poświęcenie pojazdów

24.07.2016

Stara tradycja podaje, że święty Krzysztof, który był rzymskim żołnierzem, został ochrzczony przez pustelnika i za jego radą osiadł nad rzeką, służąc pomocą podróżnym. Poniósł śmierć za wiarę w czasie prześladowania za panowania cesarza Decjusza (ok. 250 r.). Jako swojego patrona czcili świętego Krzysztofa przewoźnicy, tragarze, flisacy i pielgrzymi. Współcześnie jest czczony jako patron kierowców, a jego wizerunek zdobi wiele pojazdów mechanicznych.

"Boże, Ty mocą swojego Słowa stworzyłeś wszechświat, dałeś człowiekowi władzę nad całym stworzeniem i moc doskonalenia świata według zamysłów Twojej woli. Spraw, aby te pojazdy, które są dziełami ludzkiej mądrości i pracy, dzięki Twojemu błogosławieństwu służyły dobru ludzi, ich pracy i wypoczynkowi. Za wstawiennictwem świętego Krzysztofa obdarz roztropnością wszystkich, którzy będą się posługiwać tymi pojazdami. Niech ostrożnie i bezpiecznie odbywają swoje podróże i troskliwie dbają o bezpieczeństwo innych ludzi. Gdy będą się udawać do pracy lub na odpoczynek, niech w drodze towarzyszy im zawsze Chrystus. Który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków."

Uroczystość święcenia pojazdów ukierunkowana jest nie na samochody, ale na ludzi, którzy z nich korzystają. Tu nie chodzi o parę kropel, żeby one spadły na poszczególne samochody. Tu chodzi o kierowcę; zawsze chodzi o człowieka. Poświęcenie samochodu powinno mobilizować kierowców, a nie zwalniać od odpowiedzialności za bezpieczną jazdę.

Kolonie dla dzieci

VII-2016

Jak co roku w pierwszy wakacyjny miesiąc przy naszej parafii zorganizowano dochodzące kolonie dla dzieci. Chociaż zapisy szły opornie, to jednak w ostatniej chwili zgłosiło się odpowiednio dużo chętnych, by rzecz cała mogła się odbyć. Przez szereg dni dzieci spotykały się na terenie parafii, by pod czujnym okiem ks. Adama i jego pomocników spędzać czas bezpiecznie, radośnie i pożytecznie. Oczywiście musiało być dużo dobrej i różnorodnej zabawy. Nie brakowało jednak i sportowych ćwiczeń - hala, basen, ścianka wspinaczkowa. Była też i rekreacja nad wodą z kąpielą i kajakami włącznie. Wielką atrakcją okazał się nocleg w namiotach. Były także zajęcia kulinarne w przygotowywaniu pizzy oraz wizyta w parku dzikich zwierząt. Jednym słowem moc wszelakich atrakcji, emocji i przeżyć.
Za wsparcie i pomoc w realizacji kolonii serdecznie podziękowania składamy Burmistrzowi Miasta Kolno, Burmistrzowi Miasta i Gminy Stawiski, pani kierownik KOKiS, Firmie Handlowo Usługowej Avant, p. Zdzisławowi Śliweckiemu, p. Marcinowi Konstanty, p. Janowi Samul oraz kolneńskiej młodzieży niewymienianej z imienia, ale bez której nie było by to możliwe i oczywiście ks. Adamowi, który czuwał nad wszystkim.

Powitanie lata

18.06.2016

Na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego dzieci zaangażowane przy naszej parafii, a więc ze scholi dziecięcej i Podwórkowego Koła Różańcowego, spotkały się w przedostatnią sobotę czerwca przy ciepłej i słonecznej pogodzie w ogrodzie parafialnym, by w atmosferze radości i zabawy powitać nadchodzące lato i sezon wakacyjny. Oczywiście o wszystko zatroszczyli się niezawodni jak zawsze rodzice. Tak więc było dużo śmiechu, różnorakiej zabawy, nie zabrakło rzecz jasna napojów, smakołyków i obowiązkowej kiełbaski z grilla. To bardzo dobrze jeśli ludzie spotykają się w kościele i przy kościele nie tylko na modlitwę, ale także by po prostu ze sobą pobyć, by wspólnie razem spędzać chwile radości.

Wycieczka dzieci I-komunijnych

11.06.2016

Rankiem 11 czerwca 2016 r. dzieci, które przystąpiły w tym roku do I Komunii Świętej w kościele p.w. Chrystusa Króla Wszechświata, wyruszyły na jednodniową wycieczkę do Olsztyna i Gietrzwałdu. Organizator wycieczki, ks. Adam Sierzputowski, zaproponował nam bardzo bogaty program. Pierwszym punktem był seans w olsztyńskim planetarium. Dzieci wprawił w zachwyt świetlny obraz rozgwieżdżonego nieba i ciekawe opowieści na temat powstania słońca i innych planet. Po planetarium przyszła kolej na odwiedziny w redakcji "Gazety Olsztyńskiej". Tam dzieci wzięły udział w warsztatach "Jak powstawała gazeta", dzięki którym poznały historię papieru, czcionki i metod tworzenia gazety. Dużą atrakcją okazała się możliwość stworzenia własnoręcznie gazety-książeczki. Po zajęciach udaliśmy się na zwiedzanie zamku w Olsztynie. Znajduje się tu stała wystawa kopernikowska. Na ścianie krużganka umieszczona jest astronomiczna tablica doświadczalna z 1517 r. wykonana własnoręcznie przez Mikołaja Kopernika. Po tych atrakcjach dzieci miały czas wolny na zakup pamiątek. Następnie wszyscy wyruszyli do Gietrzwałdu. Tam dzieci zjadły obiad i wzięły udział w mszy świętej w Sanktuarium Maryjnym. Pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną. To, co widzieliśmy na długo pozostanie w naszej pamięci.

Dekanalne uroczystości 1050-lecia chrztu Polski

5.06.2016

Dekanalna uroczystość z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski odbyła się w minioną niedzielę przy Górze św. Brunona. Mszy św. przewodniczył ks. infułat Jan Sołowianiuk, który dokładnie 25 lat temu w dniach 4-5 czerwca prowadził w Łomży uroczystości związane z wizytą Papieża Jana Pawła II. W obchodach przy Górze św. Brunona, głównego patrona Diecezji Łomżyńskiej, wzięli udział samorządowcy z regionu, proboszczowie z parafii Dekanatu Kolno, przedstawiciele służb i instytucji oraz wielu mieszkańców z całej okolicy. Uroczystość rozpoczęła procesja z krzyżem i pocztami sztandarowymi oraz odśpiewanie hymnu państwowego. Podczas nabożeństwa nastąpiło odnowienie przyrzeczeń Chrztu Świętego. Plac celebry otaczały proporce z wizerunkami Orła Białego z różnych okresów istnienia państwa polskiego.

Po przemówieniu wójt wraz z ks. dziekanem Stanisławem Uradzińskim przekazali zaproszonym gościom marmurowe pamiątkowe tablice. Po części oficjalnej uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem przedstawili widowisko historyczne "Chrzest Mieszka I". Oprawę muzyczną całej uroczystości zapewnił zespół "Czerwieniacy".

Wśród uczestników była grupa rowerowa harcerzy i nie tylko zorganizowana przez Zespół Wychowania Duchowego Hufca ZHP Kolno.

Intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa

3.06.2016

Intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa jest aktem wiary i deklaracją życia według tej wiary, czyli decyzją prawdziwie chrześcijańskiego życia. To wybór Jezusa w tajemnicy Jego Serca. Intronizacja to świadome i dobrowolne odwrócenie się od grzechu ze względu na miłość do Chrystusa. To postawienie na pierwszym miejscu w swoim życiu Pana Jezusa. To wprowadzenie Boga na tron, a tronem tym ma być serce człowieka, życie rodzinne i społeczne. Intronizacja jest wstępem do życia poświęconego Bożemu Sercu.

Od niedzieli 29 maja do środy 1 czerwca 2016 roku w naszym kościele odbywały się rekolekcje intronizacyjne obejmujące obydwie kolneńskie parafie. W kolejnych dniach przygotowywaliśmy się do Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa w wymiarze osobistym, rodzinnym i społecznym. Rekolekcje prowadzili redemptoryści - o. Stanisław Dębski i o. Wojciech Bieszke. Czwartek był dniem zakończenia oktawy Bożego Ciała i jednocześnie dniem spowiedzi przed główną uroczystością intronizacyjną, która pod przewodnictwem ks. biskupa Tadeusza Bronakowskiego miała miejsce w piątek 3 czerwca w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Oto podczas uroczystej Eucharystii delegacje wszystkich grup społecznych i zawodowych publicznie odczytały i podpisały akt intronizacyjny przyjmując i uznając Jezusa Chrystusa swoim Panem i Królem oraz zobowiązując się w swoim życiu kierować się zasadami wiary.

Mamy głęboką świadomość, że intronizacja nie jest aktem jednorazowym. Jest to proces nawracania trwający do końca życia każdego człowieka, polegający na wyborze Boga w każdej sytuacji i przestrzeganiu jego przykazań. Potwierdzają to słowa Pana Jezusa skierowane do sł. bożej Rozalii Celak: "Intronizacja to nie jest formuła zewnętrzna, ale ona ma się odbyć w każdej duszy".

Pragniemy wyrazić naszą ogromną wdzięczność Bogu Najwyższemu za łaskę Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa w naszym mieście, w parafii Chrystusa Króla Wszechświata i parafii św. Anny. Niech będzie uwielbiony Pan nasz Jezus Chrystus - Król naszych serc.

Dziękujemy gorąco księdzu biskupowi Tadeuszowi Bronakowskiemu za przewodniczenie Najświętszej Ofierze, za Słowo Boże, modlitwę i błogosławieństwo. Dziękujemy z całego serca rekolekcjonistom o. Stanisławowi Dębskiemu i o. Wojciechowi Bieszke za apostolski trud głoszenia Słowa Bożego i pracowite wprowadzanie nas na drogę miłości, zawierzenia i oddania się Bożemu Sercu. Dziękujemy serdecznie księdzu proboszczowi Wojciechowi Stefaniakowi za siedem lat duchowej opieki nad Wspólnotą dla Intronizacji NSPJ oraz ogromne zaangażowanie w przygotowanie parafii i przeprowadzenie rekolekcji intronizacyjnych. Dziękujemy z wdzięcznością księdzu dziekanowi Stanisławowi Uradzińskiemu za wspólne działania w dziele szerzenia kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa w naszym środowisku. Dziękujemy wszystkim kapłanom obydwu naszych parafii i kapłanom wspomagającym za ofiarną codzienną posługę w tych dniach przygotowania i przeprowadzenia Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dziękujemy delegacjom wszystkich środowisk i grup społecznych za publiczne wyznanie wiary i gotowość świadczenia swoim życiem o wielkiej miłości Bożego Serca. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za świadectwo wiary, odpowiedzialność i troskę o duchowe dobro naszych rodzin, parafii i całej Ojczyzny. Wszystkich polecamy miłującemu Sercu naszego Pana Jezusa Chrystusa. Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa zapewnia, że nie ustanie w modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. Zachęcamy i zapraszamy wszystkich czcicieli Serca Jezusowego do włączenia się w dzieło uwielbienia, dziękczynienia i wynagrodzenia Bożemu Sercu w Jego eucharystycznej postaci. Bóg zapłać za wszelkie dobro.

Dziękujemy również za organizacyjne i materialne wsparcie w przygotowaniu tej uroczystości Burmistrzowi Miasta Kolno, Wójtowi Gminy Kolno, Bankowi Spółdzielczemu, p. Waldemarowi Skrodzkiemu (firma "Kolbud"), p. Marianowi Banach (sklep "U Mańka") i p. Danucie Nadolnej (hurtowna "Papirus").

Zakończenie oktawy Bożego Ciała

2.06.2016

Przez cały tydzień po uroczystości Bożego Ciała w czasie wieczornego nabożeństwa śpiewaliśmy nieszpory eucharystyczne oraz uczestniczyliśmy w procesji z Najświętszym Sakramentem. Zakończenie oktawy tzw. "Ostatni nieszpór" obchodziliśmy zgodnie z tradycją szczególnie licznie i uroczyście. Po procesji nastąpiło błogosławieństwo oraz poświęcenie pierwocin ziół i kwiatów, które przynosimy do kościoła w formie wianków. Poświęcone wianki przechowywane są w domach przez cały rok. Na zakończenie uroczystości nastąpiło specjalne błogosławieństwo dzieci przez nałożenie rąk.

Koncert Ave Maria

29.05.2016

W ostatnią niedzielę pięknego miesiąca maja poświęconego Matce Bożej mieliśmy możliwość i przyjemność wysłuchać w naszym kościele niezwykłego koncertu. Oto połączone siły scholi dziecięcych i młodzieżowych z obydwu kolneńskich parafii zaprezentowały kolekcję pieśni maryjnych. Większość utworów wykonał chór wszystkich śpiewaków, którym dyrygowała z właściwą sobie ekspresją p. Anna Podeszwik. Przygrywał - jak zwykle - z właściwą sobie maestrią p. Paweł Podeszwik. Były też wykonania w małych zespołach i pieśni solowe. I była też młoda skrzypaczka. A kiedy popłynęło przepiękne Ave Maria według Schuberta, to zdaje się, że i w niebie piękniej nie śpiewają. Był też piękny gest złożenia przez dzieci kwiatów przed obrazem Maryi. Wszyscy artyści zostali nagrodzeni obfitymi oklaskami.

Koncert przygotowali p.p. Anna i Paweł Podeszwik, p. Beata Konopka i p. Justyna Targońska. Wielkie dzięki!

Integracja ministrantów

21.05.2016


Szczegóły i galeria zdjęć na stronie >>Ministranci<<
 

Boże Ciało

26.05.2016

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, po łacinie "Corpus Christi" lub "Corpus Domini" zaliczana jest do świąt dogmatycznych, tj. ukazujących Prawdy Wiary. Boże Ciało nie jest znane ani prawosławnym, ani protestantom.

Pewien czeski ksiądz Piotr z Pragi nie wierzył w realną obecność Zbawiciela w konsekrowanej Hostii. Postanowił więc w 1263 r. odbyć pielgrzymkę do Rzymu, aby umocnić swoją wiarę przy grobie św. Piotra. Zatrzymał się w miejscowości Bolsena (środkowe Włochy). Podczas odprawienia Najświętszej Ofiary w miejscowym kościółku św. Krystyny zaraz po wypowiedzeniu słów Konsekracji krople krwi zaczęły spływać z Hostii na ręce kapłana i na rozłożony korporał ołtarza. Ogarnięty strachem Piotr z Pragi chciał początkowo ukryć ten fakt, ale potem przerwał Mszę Świętą i udał się pośpiesznie do pobliskiego Orvieto, gdzie zatrzymał się sam papież Urban IV. Ojciec Święty wysłuchał relacji strwożonego księdza i zarządził zbadanie całej sprawy, w wyniku czego jeszcze w tym samym roku Hostia i zakrwawiony korporał zostały uroczyście przewiezione z Bolseny do Orvieto, gdzie spoczęły w tamtejszej katedrze i gdzie do dziś są przechowywane.

11 sierpnia 1264 r. tenże sam papież Urban IV ustanowił - na pamiątkę Mszy Bolseńskiej - Święto Bożego Ciała dla całego Kościoła katolickiego, a w 1311 r. papież Klemens V przeznaczył na obchodzenie tego święta czwartek po Niedzieli Trójcy Przenajświętszej. Pierwsza procesja eucharystyczna odbyła się natomiast 19 czerwca 1264 r, a poprowadził ją uliczkami Orvieto sam Urban IV w towarzystwie licznie zgromadzonych kardynałów i prałatów oraz tłumów wiernych adorujących nie tylko konsekrowaną Hostię, lecz także korporał z plamami Krwi Chrystusowej.

"W święto Bożego Ciała odnawia się szczególna obecność Chrystusa na ulicach, placach i drogach. Przemawia On do nas zgromadzonych już nie żywym słowem Ewangelii, jak ongiś, ale jakże bardzo wymownym milczeniem eucharystycznym. W tym milczeniu białej Hostii niesionej w monstrancji są wszystkie Jego słowa, jest całe Jego życie oddane na ofiarę Ojcu za każdego z nas. Starajmy się tak uczestniczyć w kulcie publicznym Bożego Ciała, aby tajemnica Chrystusa jeszcze głębiej przeniknęła całe nasze życie."

Św. Jan Paweł II

Biały tydzień

23-27.05.2016

Przez cały tydzień druga grupa dzieci pierwszokomunijnych ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kolnie i z Rupina w swych uroczystych białych strojach przychodziła na wieczorne nabożeństwo by uczestniczyć we Mszy świętej i nabożeństwie majowym. W kolejnych dniach święcone były różne akcesoria i prezenty jakie dzieci otrzymały w dzień swojej pierwszej Komunii. W drugi dzień poświęcone zostały różańce i książeczki do nabożeństwa. Obecność dzieci i zwiększona frekwencja dodawały piękna i głębi codziennym nabożeństwom. Niech przeżycia tego tygodnia będą i dla nas dorosłych impulsem do większej gorliwości w wierze.

Procesja Fatimska

13.05.2016

W rocznicę rozpoczęcia objawień w Fatimie a także w rocznicę zamachu na Jana Pawła II tradycyjnie przeszliśmy ulicami naszego miasta za figurką Matki Boskiej Fatimskiej. Po Mszy wieczornej wyruszyliśmy z naszego kościoła odmawiając różaniec a następnie Litanię Loretańską. W połowie drogi oczekiwała na nas spora grupa wiernych z parafii św. Anny z ks. dziekanem i dalej połączeni już razem kontynuowaliśmy uroczysty przemarsz i wspólną modlitwę. W starym kościele przy nowej grocie Matki Boskiej z Lourdes procesję zakończył wspólny śpiew i Apel Jasnogórski. Warto nadmienić, że Najświętsza Panienka ma stałe i liczne grono wielbicieli, którzy systematycznie uczestniczą w nabożeństwach majowych i tłumnie uczestniczą w uroczystościach Maryjnych. I nic dziwnego - przecież Maryja to nasza najlepsza Matka i Polski Królowa.

Odpust św. Floriana

8.05.2016

Święty Florian to drugi patron naszej parafii, herbowy patron naszego miasta a także patron strażaków. Nic też dziwnego, że w dorocznym odpust tego świętego wzięli udział strażacy z całego powiatu ze swoimi sztandarami. Oprócz gości honorowych (wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, Komendant Główny Straży Pożarnej nadbrygadier Leszek Suski) w gronie strażaków (tych ochotniczych) tradycyjnie znaleźli się również czołowi przedstawiciele władz samorządowych. Najświętszą Ofiarę sumy odpustowej celebrował i płomienne Słowo Boże wygłosił o. Wojciech redemptorysta. W koncelebrze wystąpili również ks. dr Janusz Aptacy oraz ks. proboszcz Wojciech Stefaniak. Odpustowe obchody zakończyła procesja dookoła kościoła z Najświętszym Sakramentem oraz odśpiewanie hymnu Ciebie Boga wysławiamy. Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem było ostatnim akordem uroczystej celebry.

Uroczystość 3 Maja

3.05.2016

W 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchody miejskie tego święta narodowego, które łączy się z uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, rozpoczęły się w naszym kościele podniosłą Mszą świętą z udziałem władz, pocztów sztandarowych oraz delegacji organizacji społecznych, kombatanckich, związkowych, i licznie przybyłych mieszkańców Kolna. Uroczystość uświetniła obecność wielu zaproszonych kapłanów oraz orkiestra - strażacka oczywiście. A przed orkiestrą mażoretki młode i bardzo młode. Po nabożeństwie przy pięknej pogodzie w asyście orkiestry zgromadzeni przeszli ulicami miasta w tradycyjnej manifestacji. Jej stałymi punktami są dąb wolności i mogiły poległych żołnierzy na starym cmentarzu, gdzie mają miejsce przemówienia oraz składane są wieńce i kwiaty.

Gloriosa Trinita - konsekracja w Białymstoku

24.04.2016

W ostatnią niedzielę kwietnia w ruchu Gloriosa Trinita miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Oto 12 osób, w tym jeden kapłan - ks. Wojciech Wojtach - i 11 świeckich z Białegostoku po trzech latach przygotowań i ćwiczeń duchowych na ręce założyciela ruchu ks. Andrzeja Święcińskiego i w obecności licznych kapłanów i całej wspólnoty - w tym 15 osób konsekrowanych z Włoch - złożyło akt osobistej konsekracji. Konsekracja jest oddaniem na zawsze własnego życia jako wotum Bogu Ojcu przez ręce Jezusa dzięki łasce Ducha Św., pod opieką Najświętszej Marii Panny. Charakteryzuje ją gorliwość i wyrzeczenie w służbie Bogu i bliźniemu oraz przyjęcie jako drogi i stylu życia duchowości i misji Ruchu Gloriosa Trinita. Osoby konsekrowane przyjmują Regułę Życia, która zaleca:
- codzienny udział we Mszy Świętej,
- codzienną Adorację Eucharystyczną,
- medytowanie Słowa Bożego,
- odmawianie jednej godziny z Liturgii Godzin i Różańca Świętego,
- praktykowanie Sakramentu Pojednania przynajmniej raz w miesiącu,
- ofiarę dziesięciny.

Osobom konsekrowanym życzymy, by przy współpracy z łaską Bożą wytrwali w swoich zobowiązaniach przynosząc obfite owoce w dziele nowej ewangelizacji.

Pod patronatem św. Wojciecha

23.04.2016

Święty Wojciech - ojciec chrzestny piastowskiej Polski, pierwszy polski biskup i męczennik, główny patron naszej ojczyzny jest także patronem naszego księdza proboszcza. W dzień imienin - w sobotę - przedstawiciele różnych wspólnot i grup parafialnych złożyli solenizantowi życzenia ofiarowując kwiaty i modlitewne wsparcie. Inni zaś uczynili to w niedzielę na porannej Mszy świętej. Ks. Wojciech w pięknych słowach podziękował za pamięć, życzenia i modlitwę. Podkreślił jak ważne dla kapłana jest wsparcie wiernych - przede wszystkim to modlitewne, ale także to ludzkie - w postawach, w działaniu, w rozmowach.

Sakrament bierzmowania

22.04.2016

Jak co roku młodzież klas drugich gimnazjum przystąpiła do sakramentu bierzmowania, którego w obecności zaproszonych księży z całego dekanatu udzielił JE ks. biskup Tadeusz Bronakowski. Grupa kilkudziesięciu osób uzyskała umocnienie w wierze poprzez otwarcie się na dary Ducha Świętego. W podniosłej uroczystości uczestniczyły całe rodziny i liczna rzesza parafian oraz gości. Przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania prowadził ks. Michał Turbaczewski, któremu należą się szczególne podziękowania.

Wykorzystując obecność w parafii ks. biskupa, niejako przy okazji, nastąpiło uroczyste wprowadzenie do kościoła przywiezionej przez pielgrzymkę figury św. Michała Archanioła, która jest wierną kopią figury ze świętej groty na górze Gargano we Włoszech. Michał Archanioł zajął miejsce na przygotowanym postumencie przy filarze w kaplicy Matki Boskiej. I tam już będzie na zawsze. Bogu niech będą dzięki!

Zdjęcia grupowe w pełnej rozdzielczości: >>Foto 1<<     >>Foto 2<<     >>Foto 3<<     >>Foto 4<<     >>Foto 5<<

Pielgrzymka anielska

6-17.04.2016

Wszyscy pamiętamy jak wielkim wydarzeniem i przeżyciem było nawiedzenie w maju zeszłego roku figury św. Michała Archanioła. Dlatego też zrodził się pomysł, aby taką figurę na stałe sprowadzić do naszego kościoła. W tym celu zebrano stosowne fundusze a w ostatnich dniach wyruszyła do Włoch specjalna pielgrzymka pod kierunkiem i duchową opieką ks. proboszcza Wojciecha Stefaniaka.

Dzień 1: Msza św. o 4:00 rano (!), do autokaru i w drogę. Jazda, jazda, jazda... Przez całą Polskę i Czechy do urokliwego miasteczka Hodonin na nocleg. Ale w autokarze to nie tylko jazda i drzemka. Stałymi elementami podróży były: poranny pacierz, godzinki do św. Michała Archanioła, różaniec, koronka do Bożego Miłosierdzia, koronka uwielbienia Boga ze św. Michałem Archaniołem, film religijny. I tak codziennie.

Dzień 2: Zaraz po śniadaniu w drogę. Przejeżdżamy Dolną Austrię, Wiedeń, Alpy austriackie, Alpy włoskie, niezliczoną ilość tuneli i docieramy do Padwy - miasta św. Antoniego. Tutaj nawiedzamy i zwiedzamy bazylikę św. Antoniego oraz mamy Eucharystię w kaplicy św. Maksymilian Kolbe. Na koniec tylko przejazd do hotelu do miasteczka Chioggia nad Adriatykiem.

Dzień 3: Przejazd przez góry do Asyżu. Chłodno, pada drobny deszczyk. W dolnym mieście nawiedzamy bazylikę Matki Boskiej Anielskiej i mały, stary kościółek pośrodku bazyliki, w którym modlił się św. Franciszek - Porcjunkula. Tutaj po raz pierwszy spotyka nas kontrola (jak na lotnisku) przez uzbrojony posterunek żołnierzy. I tak będzie w każdym ważnym miejscu. Następnie podjeżdżamy do górnego miasta i wchodzimy na plac przed bazyliką św. Franciszka. Nawiedzamy przez dziedziniec klasztorny bazylikę górną, dolną i wreszcie grób św. Biedaczyny, który jest filarem podtrzymującym obie bazyliki. Oczarowani pięknem fresków sławnych artystów i zwiedzeniu muzeum z pamiątkami po św. Franciszku udajemy się na Mszę św. w kamiennej kaplicy w dolnej bazylice. Tutaj też mamy trochę czasu na indywidualne wykorzystanie: a to pomodlić się przy grobie, a to jeszcze popatrzeć na przepiękne malowidła, a to zakupić pamiątki... Dalej ruszamy przez średniowieczny, urokliwy Asyż do centrum miasteczka, gzie za rzymskim portykiem dawnej świątyni Minerwy kryje się piękny kościołem Matki Bożej z Lourdes. Po drodze kościół Chiesa Nuova stojący na miejscu domu rodzinnego św. Franciszka i wreszcie docieramy do bazyliki św. Klary. Tutaj oczywiście modlitwa przy grobie świętej i pod oryginalnym krzyżem z San Damiano. Pełni wrażeń zjeżdżamy na pobliski nocleg.

Dzień 4: Dalej przebijamy się przez Apeniny do miejscowości Cascia. Najpierw ruchome schody, potem winda, potem pieszo ostro pod górkę by dotrzeć do bazyliki i grobu św. Rity. A co kolejna bazylika to inna, przepiękna i już nie wiadomo, która piękniejsza. A to dopiero początek. Tutaj też codzienna Msza święta i dalej w drogę. Do Rzymu - bo wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Metrem przejeżdżamy miasto i wchodzimy na Plac św. Piotra. Wszędzie uzbrojone posterunki, kontrole, do wejścia stoimy w długiej kolejce, ale w końcu wchodzimy i zwiedzamy bazylikę św. Piotra nawiedzając grób naszego JP2. O skupienie czy modlitwę raczej trudno, bo w bazylice kłębi się ogromny tłum - człowiek na człowieku, wszyscy z telefonami, aparatami i czym się da. Trudno. Znowu metro i autokarem na nocleg do pobliskiej miejscowości Nettuno na nocleg.

Dzień 5: Niedziela. Po Mszy św. w pobliskim kościele św. Anny jedziemy do Rzymu i tak jak wczoraj stoimy w jeszcze większej kolejce na Plac św. Piotra. Ale dzisiaj dali więcej bramek, więc idzie w miarę sprawnie. W radosnym nastroju i przy pięknej pogodzie oczekujemy na Regina Caeli z papieżem Franciszkiem. Punktualnie w południe otwiera się wiadome okno i rozlega się burza oklasków. Papież mówi rzecz jasna po włosku, więc niczego nie rozumiemy. Ale i tak jesteśmy szczęśliwi. Zaraz też ktoś dzwoni z Polski i mówi, że widzieli nas w TV Trwam. No, no! Po spotkaniu z papieżem idziemy zwiedzać Rzym. Trochę utrudniają nam blokady ulic, bo w centrum zrobili akurat jakiś maraton. Tak więc z przeszkodami przechodzimy pod zamkiem św. Anioła, przy Pałacu Sprawiedliwości i starymi uliczkami na Piazza Navona. Przy fontannie czterech rzek obowiązkowe foto i azymut na Panteon. Dalej kościół św. Ignacego Loyoli (ogromy, jak wszystkie rzymskie kościoły, i przepiękny jak wszystkie) oraz fontanna Di Trevi. A wszędzie tłum i człowiek na człowieku. Teraz przechodzimy pod Kapitolem i obok Forum Ramanum podziwiamy ruiny starożytnej świetności Wiecznego Miasta. Przy Koloseum zatrzymujemy się dłużej, bo to i napatrzeć się trzeba i zdjęcia porobić. I od łuku Konstantyna już niestety do metra, bo wieczór się zbliża.

>> Fragment nagrania z TV Trwam <<

Dzień 6: Po śniadaniu Eucharystia w sanktuarium św. Marii Teresy Goretti a potem ... dzień wolny! Jedni pojechali do Rzymu zwiedzić to i owo, inni zostali na miejscu by spenetrować Nettuno, nacieszyć się morzem i zwyczajnie odpocząć.

Dzień 7: Znowu w drogę! Na południe. Obok Monte Cassino. W planie nie było, ale zajeżdżamy - grzechem byłoby nie zajechać. Przejeżdżamy pod Wezuwiuszem i zatrzymujemy się w Pompejach. Idziemy do przeuroczej bazyliki Matki Boskiej Różańcowej gdzie mamy Mszę świętą. Jeszcze trochę wolnego czasu i dalej w drogę. Przed wieczorem docieramy do Monte Sant Angelo na górze Gargano - celu naszej pielgrzymki. Po zakwaterowaniu biegniemy z pierwszą wizytą do groty objawień, by pokłonić się przed św. Michałem Archaniołem.

Dzień 8: Jesteśmy wprawdzie u Michała Archanioła, ale jedziemy do pobliskiego San Giovanni Rotondo, by spędzić dzień u św. O. Pio. Najpierw droga krzyżowa po zboczu góry i mały spacer po mieście. Potem Msza św. w starym kościółku Matki Bożej Łaskawej, gdzie większość życia posługiwał o. Pio. Nawiedzamy też nowy kościół z piękną mozaiką św. JP2. Dalej zwiedzamy muzeum klasztorne, pamiątki po o. Pio, zadziwiamy się mnogością listów pisanych do niego za życia, przechodzimy pod krucyfiksem, pod którym modląc się otrzymał stygmaty. Idziemy następnie do nowej ogromnej bazyliki (ponad 2 tys. miejsc siedzących), w której podziemiu jest ogromna kaplica cała w mozaikach połyskujących złotem, której centrum jest grób z ciałem świętego. Tu chwila zatrzymania, każdy poleca co mu na sercu leży. Jeszcze trochę czasu do własnej dyspozycji i wracamy do Monte Sant Angelo. Wieczór wykorzystujemy, by pospacerować po tym urokliwym, starym miasteczku.

Dzień 9: Kulminacja całej pielgrzymki. Z samego rana uroczysta Msza św. w grocie objawień u boku św. Michała. Obok oryginału stoi nasza figura. Na zakończenie kustosz sanktuarium poświęca i przekazuje wierną kopię figury św. Michała Archanioła i kamień z groty jako relikwię (bo przecież św. Michał jako duch materialnych relikwii nie ma). Z wielką radością odbieramy i pakujemy figurę do autokaru. Jeszcze ostatnie pamiątki, śniadanie i w drogę. Wracamy na północ. Po drodze Lanciano - miejsce pierwszego cudu eucharystycznego. Potem Manopello - senne miasteczko w górach i Prawdziwe Oblicze, czyli utrwalona na bisiorze twarz Pana Jezusa zwana potocznie chustą św. Weroniki. I na koniec dnia docieramy do Loreto. Jeszcze wieczorem nawiedzamy ogromną i przecudną bazylikę a pod jej kopułą Santa Casa (Święty Domek) - przeniesiony fragment domu Maryi z Nazaretu.

Dzień 10: Raniutko Eucharystia w świętym Domku u stóp figury Matki Boskiej Loretańskiej, potem ze wzruszeniem odwiedzamy pobliski cmentarz żołnierzy polskich i znowu w drogę. Jedziemy daleko, aż pod granicę austriacką do Tarvisio. Mamy jeszcze sporo czasu na spacer po miasteczku i podziwianie gór. Niby to Włochy, ale miejscowi mówią między sobą po niemiecku.

Dzień 11: Wracamy tą samą drogą - góry, zjazdy, tunele... W Wiedniu zakręcamy na Kahlenberg, skąd Sobieski rozpoczął wiekopomną wiktorię. W kościele u naszych księży zmartwychwstańców jest Msza św. i okazja obejrzenia małego muzeum. Panorama Wiednia zamglona i okryta smogiem. Niestety! Potem już tylko jazda na nocleg do Hodonina.

Dzień 12: Sprawnie przelatujemy Czechy i zdążamy na Jasną Górę. I tu niespodzianka - miasto totalnie zablokowane przez motocyklistów, którzy mają akurat swój coroczny zlot. Na szczęście mamy rezerwę czasową. Z radością uczestniczymy w Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu. Kłaniamy się Pani Jasnogórskiej i teraz już tylko droga do domu. Docieramy z satysfakcją i pewną ulgą o wyznaczonej porze.

Zamiast podsumowania: Było nad tym przedsięwzięciem Boże błogosławieństwo. Kierowcy - mistrzostwo świata, pani pilot Grażyna Bukowska - ekstraklasa, kierownictwo ks. proboszcza - porządek, konsekwencja, modlitewne skupienie ale i pogoda ducha z dobrym humorem, pogoda niedokuczliwa, żadnych wypadków i wpadek, nikt się nie zgubił, nikt się nawet dobrze nie spóźnił... I mamy swojego Michała Archanioła!

Dzień Świętości Życia

4.04.2016

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego celebrujemy w Kościele jako Dzień Świętości Życia oraz Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Papież Jan Paweł II ustanowił ten Dzień w celu budzenia wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia. Chodzi przede wszystkim o ochronę dziecka poczętego.

Po wieczornej Mszy św. z parafii św. Anny wyruszył - pod hasłem "Miłosierni dla Nienarodzonych" - marsz w obronie życia, który przeszedł z modlitwą różańcową na ustach ulicami miasta docierając do naszego kościoła. Tutaj wspólnie razem odbyła się celebracja duchowej adopcji. Duża grupa osób zobowiązała się codziennie przez 9 miesięcy modlić w intencji poczętego dziecka, którego imię tylko Bogu jest wiadome, by mogło to dziecko bezpiecznie przyjść na świat i być z miłością przyjęte przez swoich rodziców.

Wielkanoc

27.03.2016

Po niezwykle obfitych w wydarzenia i przeżycia religijne dniach Świętego Triduum Paschalnego doczekaliśmy wielkanocnego poranka. To najpiękniejszy poranek w całym roku nie tylko liturgicznym. Z radosnym śpiewem Alleluja wszyscy wierni wychodzą z Najświętszym Sakramentem poza mury świątyni by głosić całemu światu radosną wieść o Zmartwychwstaniu.

Zmartwychwstanie Chrystusa jest najbardziej przełomowym wydarzeniem w ludzkich dziejach. To wydarzenie przyniosło wszystkim nową nadzieję: od tej pory mieć nadzieję nie znaczy czekać na coś, co ma się dopiero wydarzyć. Znaczy być pewnym, że to się już dokonało, ponieważ "Pan zmartwychwstał i króluje żywy"!

Cieszcie się i radujcie zastępy aniołów w niebie, raduj się ziemio cała,
albowiem Jezus Chrystus - Pan nasz zmartwychwstał!

Wielka Sobota

26.03.2016

Wigilia Paschalna jest centralnym momentem Triduum Paschalnego. Jej obchody rozpoczynają się w noc poprzedzającą Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Jej radosna liturgia należy już do obchodów dnia zmartwychwstania.

Liturgia Światła:  Liturgia rozpoczyna się od poświęcenia ognia i paschału. Następnie zapalony paschał wnosi się do ciemnego kościoła. Ksiądz niosący świecę trzykrotnie wznosi okrzyk Światło Chrystusa!, wierni zaś odpowiadają Bogu niech będą dzięki. W kościele zapala się światło. Zostaje wtedy odśpiewane Orędzie Paschalne (Exsultet).

Liturgia Słowa:  Przed epistołą śpiewa się uroczyste Gloria, podczas którego rozbrzmiewają dzwony milczące od Wielkiego Czwartku, następnie odmawiana jest Kolekta. Po Ewangelii zwykle ma miejsce krótka homilia.

Liturgia Chrzcielna:  W jej trakcie następuje odśpiewanie litanii do Wszystkich Świętych, potem błogosławieństwo wody oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

Liturgia Eucharystyczna:  W jej trakcie wierni przyjmują konsekrowany chleb (Ciało Chrystusa). Nie różni się ona od liturgii eucharystycznej podczas każdej mszy świętej. Na zakończenie kapłan odśpiewuje zazwyczaj uroczyste błogosławieństwo, po którym następuje rozesłanie wiernych.

Wielki Piątek

25.03.2016

Liturgia Wielkiego Piątku jest przejrzysta, jasna, prosta w swej surowości i powadze. Stanowią ją: liturgia słowa wraz z modlitwą powszechną, adoracja krzyża, komunia św. i procesja do grobu Pańskiego. Liturgia przedstawia i pozwala przeżyć misterium Chrystusa w jedności historiozbawczej. Chrystus oddający życie na krzyżu jest cierpiącym Sługą, przez swoją śmierć za swoich wykonuje wolę Ojca Niebieskiego, otwiera przystęp do Ojca. Męka Chrystusa, Jego uniżenie nie stanowi przegranej. Opis męki w ujęciu Janowym silnie podkreśla królewską godność Chrystusa. Kolor czerwony szat liturgicznych jest nie tyle kolorem męczeństwa, ile kolorem królewskiej purpury. Wierni umocnieni słowem Bożym podejmują modlitwę w różnych ważnych intencjach, aby skutki zbawienia objęły wszystkich ludzi i zjednoczyły Kościół wokół Zbawiciela. W adoracji krzyża bardzo charakterystycznie ujęte jest całe misterium paschalne. Nie ukazuje się krzyża bez zmartwychwstania. Modlitwa po Komunii świętej dziękuje Bogu za nowe życie dane przez mękę i zmartwychwstanie, dopełnia w ten sposób wizję misterium paschalnego.

Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa

25.03.2016

Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa ulicami miasta już od kilku lat stała się tradycją w naszej parafii. Pod przewodnictwem ks. proboszcza przez obydwa osiedla za krzyżem podążała liczna rzesza wiernych śpiewając pieśni pasyjne i wsłuchując się w stacyjne rozważania. To niezwykłe uliczne misterium było dla jego uczestników głębokim przeżyciem religijnym i jednocześnie publicznie wyznanym świadectwem wiary. W tym roku przy kolejnych stacjach towarzyszyli nam wielcy polscy święci - od św. Wojciecha po bł. ks. Popiełuszkę. Ta manifestacja przywiązania do Jezusa Zbawiciela była potrzebna nie tylko uczestnikom procesji, ale też tym, którzy pozostali w domach - może u kogoś z nich obudziła się świadomość, że Jezus umarł także za niego.

Wielki Czwartek

24.03.2016

W kościołach parafialnych odprawia się w Wielki Czwartek tylko jedną mszę świętą przez cały dzień. Jest to wieczorna msza Wieczerzy Pańskiej - pamiątka ostatniej wieczerzy, jaką Jezus spożył wraz ze swymi uczniami w przeddzień Jego męki i śmierci. Tego wieczoru biorąc do rąk chleb i wino przemienił je w swoje ciało i swoją krew, czyniąc z nich pokarm i napój dla swoich wyznawców. Ustanawiając w ten sposób sakrament Eucharystii, polecił apostołom, by w przyszłości czynili to na Jego pamiątkę.

Dzień ten jest świętem stanowym wszystkich kapłanów. Z tej okazji naszym drogim księżom życzymy obfitości darów Ducha Świętego i wytrwałości w swojej posłudze. Ogarniajmy ich nie tylko w ten dzień szczerą modlitwą, by mimo swych niedoskonałości byli dla nas dobrymi przewodnikami po drogach i bezdrożach naszej wiary.

Niedziela Palmowa

20.03.2016

W Niedzielę Palmową podczas Eucharystii uroczyście proklamuje się Ewangelię o Męce Pańskiej. Kościół z pietyzmem czyta Mękę Pańską i wsłuchuje się w nią. Opis Męki Jezusa jest dla wierzącego chrześcijanina okazją do spotkania się z cierpiącym Zbawicielem. Każdy z nas jest w tej Męce obecny, każdy z nas może się zidentyfikować z postawami tych, którzy byli przyczyną cierpień Jezusa, i dla każdego z nas są przygotowane owoce tej Męki, byśmy patrząc na Tego, który się wydał, mogli przeżywać nasze nawrócenie.

Wchodzimy w czas Wielkiego Tygodnia. Niech te dni, przeżywanie liturgii i nasza osobista refleksja nad wydarzeniami pasyjnymi pozwolą nam bardziej odkrywać prawdę o sobie i być w prawdzie wobec wydarzeń naszego życia oraz wobec wszystkich, z którymi się spotkamy i żyjemy w naszych wspólnotach rodzinnych, w sąsiedztwie, w pracy, w parafii. Niech ta prawda woła we mnie: „Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie!”. A kiedy zdarzy się coś, co będzie przypominało krzyk wznoszony przeciw Jezusowi: „Na krzyż z Nim!”, niech dotrze do mnie prawda nawrócenia, właśnie dzięki spojrzeniu na postawę Jezusa.  Niech prawda o tym, że czasem coś negatywnego rodzi się w moim sercu, nie będzie tłumiona. Gdy to zobaczę, niech zwycięży prawda nawrócenia. Stale bowiem jest mi dawana szansa powrotu. „Będą patrzeć na tego, którego przebili” – dopóty, dopóki nie zobaczą, że On im przebacza. Ta prawda nie może zamilknąć!

Jest to czas nawrócenia! Także we mnie może dokonywać się objawienie Bożej sprawiedliwości – zwycięstwo prawdy, która prowadzi do pokory i komunii z bliźnimi.

Rekolekcje wielkopostne

6-8.03.2016

Jeśli przyjąłeś Ukrzyżowanego jako swojego Zbawiciela, to wcale nie znaczy, że Krzyż nie jest dla Ciebie radykalnym znakiem zapytania? Zastanów się, dlaczego Bóg zbawił Cię pozwalając się przybić do kawałka drewna? Dlaczego właśnie w ten sposób? Dlaczego nie uczynił tego przysłowiowym "pstryknięciem palcami"? Przecież jest wszechmocny!

Św. Ignacy Loyola proponuje ćwiczenie duchowne zwane "kolokwium pod krzyżem": Wyobrażając sobie Chrystusa, Pana naszego, obecnego i wiszącego na krzyżu rozmawiać z Nim (pytając Go), jak to On, będąc Stwórcą, do tego doszedł, że stał się człowiekiem, a od życia wiecznego przeszedł do życia śmierci doczesnej i do konania za moje grzechy. Podobnie patrząc na siebie samego pytać się siebie: Com ja uczynił dla Chrystusa? Co czynię dla Chrystusa? Com powinien uczynić dla Chrystusa? I tak widząc Go w takim stanie przybitego do krzyża, rozważyć to, co mi się wtedy nasunie.

Ważne jest, aby choć na chwilę stanąć pod Chrystusowym krzyżem. Kim jestem, ja, stojący pod dwoma skrzyżowanymi belkami: rzymskim żołnierzem, uczonym w Piśmie, łotrem (po prawej lub po lewej stronie), setnikiem, Marią Magdaleną, Janem...? A mój krzyż? Co sprawia, że czasem czuję się jak człowiek o unieruchomionych (przybitych?) rękach i nogach? Czy Krzyż na Kalwarii oświetla mój osobisty krzyż? Pytań jest wiele.

Rekolekcje to czas odpowiedzi. Na najważniejsze pytania.

Módlmy się również za tych wszystkich, którzy święty czas rekolekcji ominęli szerokim łukiem. Módlmy się o ich nawrócenie i zawrócenie z fałszywej drogi szukania tylko wygody i przyjemności, życia bez Boga i z pustką w sercu.

Tegoroczne rekolekcje prowadził o. Wojciech Bieszke - redemptorysta , wspólnie z diakonem zakonnym. Wielkie Bóg zapłać za ich trud, wysiłek i ofiarną posługę!

Relikwie św. Kazimierza Królewicza

6.03.2016

Przyjaciel naszej parafii ks. dr Janusz Aptacy - wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - przekazał naszej wspólnocie niezwykły dar: relikwie św. Kazimierza Królewicza. W ostatnią niedzielę tuż po przypadającej na 4 marca uroczystości św. Kazimierza przeżywaliśmy moment wprowadzenia relikwii do naszej świątyni. Odbyło się to podczas uroczystej Mszy świętej, której w koncelebrze ks. Aptacego i ks. proboszcza przewodniczył ks. biskup Tadeusz Bronakowski. Przez cały czas relikwie w pięknym relikwiarzu na wzór monstrancji ustawione były przy ołtarzu. Podczas Eucharystii ks. Aptacy przedstawił wystawiony po włosku przez arcybiskupa Florencji akt poświadczenia autentyczności pozyskanych relikwii. Słowo Boże wygłosił biskup Bronakowski podkreślając wielkość i nieprzemijalność cnót praktykowanych przez św. Kazimierza - nie zabrakło też odniesień do współczesności. Co ciekawe dostojny gość otrzymał święcenia biskupie właśnie w uroczystość św. Kazimierza i w tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia sakry biskupiej. Z tej to okazji oprócz podziękowań otrzymał także od nas okolicznościowe życzenia.

Droga Krzyżowa

II-2016

Droga Krzyżowa stanowi jedną z bardziej znanych praktyk pobożnych, cieszących się wielką popularnością. Niezwykłe znaczenie tego nabożeństwa płynie stąd, że rozpamiętuje się w nim ostatni i najboleśniejszy etap życia Chrystusa, związany z Jego męką i śmiercią na krzyżu. W nabożeństwie tym chodzi przede wszystkim o zrozumienie wymowy owej bolesnej drogi, którą przemierzył Chrystus aby światu przynieść zbawienie. Poszczególne wydarzenia rozwijają się i osiągają szczyt dramatycznego napięcia w śmierci Chrystusa, która w świetle chrześcijańskiej nadziei przekonuje nas, że pomiędzy ofiarą krzyża a historią ludzkości istnieje najgłębsza relacja zbawcza.

Droga Krzyżowa powstała z pragnienia postępowania śladami Chrystusa. Jest ona medytacją i duchową pielgrzymką po śladach Zbawiciela. Przez rozważanie dramatu pasyjnego przygotowujemy się do bardziej owocnego wniknięcia w sens tajemnicy, która dokonuje się na ołtarzu. Rozważanie męki naszego Pana jest owocną praktyką religijną i jest ważnym elementem w procesie wielkopostnego nawrócenia.
Trudno jednak nazwać rozważaniem męki Jezusa Chrystusa uczestnictwo wielkiej rzeszy dorosłych w Drodze Krzyżowej dla dzieci. Jest to co najwyżej pobożne nawiedzenie świątyni.